Kedi beslenme rehberi | Pisikedi.com
Anasayfa » Kedilerde beslenme » Aktif sayfa »

Kedi beslenme rehberi

(Bu yazı 4 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kedilerin kendilerine özgü gıda gereksinimleri vardır; ciddi anlamda protein ve yağa ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı kalması için kedinize doğru bir diyet programı uygulayın. Besin takviyesini sadece veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda yapın.

2

Konserve kedi mamaları yavru kedinize, büyümesi için gerekli gıdaları sağlar. Küçük kediler yavrular için özel olarak üretilmiş kuru mamayı da sevebilirler.

Kediler ‘mecburen etobur’ olarak bilinen sınıftandırlar: hayatta kalabilmek için et ve balık gibi benzer gıdalara ihtiyaç duyarlar. Kendi boyutlarına oranla fazla -insanlardan ve köpeklerden daha çok- proteinin yam sıra yüksek düzeyde yağa gereksinimleri vardır. Kendileri et veya balık yemeyen kişiler kedilerine de vejetaryen diyet uygulamak isteyebilirler. Ancak kediler sebze protein ve yağını gerek duydukları besin maddelerine dönüştüremezler. Örneğin kediler torin adında bir aminoaside ihtiyaç duyarlar ve bu sadece et yiyerek alınabilir. (Torin eksikliği kalp hastalığına ve körlüğe neden olabilir.) Keza A vitaminini, ciğer ve balıkyağı gibi hayvansal gıdalardan alırlar. Bu nedenle kediyi vejetaryen diyetlerle besleyip sağlıklı kalmasını bekleyemezsiniz.

KEDİNİZİ NE İLE BESLEMELİ?
Bedeninin iyi çalışabilmesi için kedinin toplamda 60 farklı besin elementine ihtiyacı vardır ve bu elementler, belirli bir besin maddesinin eksikliğini ya da fazlalığını engellemek için doğru miktarlarda verilmelidir. Bu nedenle kedinizi tamamen ev yapımı gıdalardan oluşan bir diyet yerine hazır satılan kedi mamaları ile beslemek genelde daha kolaydır. Güvenilir, köklü bir marka seçmeye özen gösterin – kedi mamalarının kalitesi ciddi şekilde çeşitlilik gösterir. Kedinizi köpek mamasıyla beslemeyin (ya da tam tersi).
Bir kedinin besin gereksinimleri hayatının hangi evresinde olduğuna bağlıdır. Yavrular, yetişkinlerden daha fazla proteine ihtiyaç duyarken daha yaşlı kediler vitamin ve minerallere ve aynı zamanda kolay sindirilebilir protein kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenlerden dolayı yavrular ve yaşlı kediler özel formüllü kedi mamaları ile beslenmelidirler.
Kediniz yaşına uygun dengeli bir diyetle besleniyorsa takviyelere gerek olmayacaktır. Kedinize belirli bir vitamin veya mineralden çok fazla vermeniz zararlı olabilir. Özel besin gereksinimleri olan kediler veterinerin tavsiyesine göre beslenmelidirler.⇒⇒

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/113.pnghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/113-150x150.pngPisikediKedilerde beslenmeKedi nasıl beslenmeli,kedinin beslenmesi nasıl olmalı
Kedilerin kendilerine özgü gıda gereksinimleri vardır; ciddi anlamda protein ve yağa ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı kalması için kedinize doğru bir diyet programı uygulayın. Besin takviyesini sadece veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda yapın. Kediler 'mecburen etobur' olarak bilinen sınıftandırlar: hayatta kalabilmek için et ve balık gibi benzer gıdalara ihtiyaç duyarlar. Kendi boyutlarına oranla fazla...

(Sayfa 1 / 4)

(Bu yazı 4 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)