Yavru kedinizin aşıları

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Aşılanmış bir yavru kedi, sağlıklı bir yavru kedidir

Yeni yavru kediniz, hastalıklara karşı annesinden aldığı doğal bir bağışıklıkla yaşamına başlayacaktır; ancak bu bağışıklık zamanla yok olduğundan, sağlığını korumak için ona aşı yaptırmanız gerekecektir.
Onu yaşamı tehdit eden hastalıklardan koruması nedeniyle, yavru kedinizin aşılanması kesinlikle zorunludur. Veteriner hekimlerin çoğu, 8-9 ve 11-12 haftalık olduğunda bir karma aşı uygulanmasını önermektedir.

Bu aşı, yavru kedinizi ‘büyük üçlüye’ karşı koruyacaktır:
paticats_136257754145
Kedi Lösemi Virüsü
Enfeksiyöz Kedi Enteriti (ayrıca Panlökopeni ya da Kedi Parvovirüsü olarak da adlandırılır)
Enjeksiyonların uygulanması için kesin zamanlama, veteriner hekiminizin kullandığı aşı tipine bağlı olacaktır. Ancak genel bir kural olarak, iki enjeksiyonun 8 ila 12 haftalık olduğunda uygulanmasını bekleyebilirsiniz.

İkinci enjeksiyondan sonra, yavru kedinizi evin içinde ve diğer kedilerden uzak tutmanız önemlidir. Bunun ardından, sosyalleşme , güvenli bir şekilde gündemin ilk sırasına geri dönebilir.
Yavru kediniz için düşünmeye değer olabilecek birkaç aşı daha vardır.

Bu aşılar aşağıdaki rahatsızlıklara karşı koruma sağlamaktadır:
Klamidya
Kuduz
Bordetella

Bu ek aşıları yaptırmanın özel olarak sizin yavru kediniz ve için iyi bir uygulama olup olmadığını belirleyen bir takım faktörler vardır ve tavsiye alacağınız en iyi kişi veteriner hekiminizdir.

Aşının uygulandığı günün kolaylaştırılması
Hiç kimse iğneleri sevmez ve kediler de bir istisna değildir. Ancak, küçük kedinizi aşılatarak onun için en iyisini yaptığınızdan emin olun. Gerçekten de, aşı uygulanması onun hayatına mal olmaz.
Kedinizi daha önce rutin sağlık kontrolleri için zaten veteriner hekime götürmüş olduğunuzu ve kedinizin de buna alışmış olduğunu umuyoruz. Sağlam ve güvenli bir kedi taşıma çantası, onu taşımanın en iyi yöntemidir; üstüne kendi kokusu sinmiş olan alışık olduğu bir battaniye ya da oyuncak, kendini daha fazla evde hissetmesini sağlayacaktır.

Veteriner hekime gitmek için uzun süreli bir izin almaya çalışın; yani acele etmeyin. Hepsinden önemlisi, olabildiğince sakin olun. Kediler duyarlıdır ve herhangi bir ‘gerginlik sinyalini’ hemen algılar.
Veteriner hekime geldiğinizde, muayene odasına çağırılıp kapıyı güvenli bir şekilde kapatıncaya kadar kedinizi sepetinde tutmayı unutmayın. Tüm ziyaret boyunca onunla konuşun ve güven verin.

Bağışıklığın sürdürülmesi
Kedinizin bağışıklığını sürdürmek için, yaşamı boyunca düzenli olarak pekiştirme aşı dozları uygulanması gerekecektir. Veteriner hekiminiz muhtemelen size hatırlatıcı notlar gönderecektir; ancak kendi kaytınızı tutmanız hiç de kötü bir fikir değildir.

Aşı Sertifikaları
Kedinizin ilk grup aşıları uygulandığında, veteriner hekiminiz tarafından imzalanmış bir sertifika verilecektir. Bu sertifika, güvenli bir yerde saklamanız gereken önemli bir belgedir. Örneğin kedinizi bir geçici bakımevine bırakmak istediğinizde, tüm aşılarının güncel olduğunu kontrol etmek için her seferinde aşı sertifikalarını görmeleri gereklidir.

Yavru kedinize sigorta yaptırmanız gerekir mi?
Genel anlamda, yavru kedinize sigorta yaptırmanız iyi bir fikirdir. Biraz şansla, hiçbir zaman tazminat talebinde bulunmanız gerekmeyecektir; ancak kediniz rahatsızlanır ya da bir kaza geçirirse, kedinizi, maliyeti konusunda endişelenmeden tedavi ettirebileceksiniz. Ve veteriner hekim faturaları için yapabileceğiniz harcamayla karşılaştırıldığında, aylık sigorta primleri çok iyi bir avantaj sağlamaktadır.

Mevcut olan pek çok sigorta sağlayıcısı pek çok şirket arasında, yaşam boyu teminat sağlayan bir poliçe seçilmesi önemlidir; bazı sigortacılar, yalnızca belirli sayıdaki yıl için teminat sağlamaktadır. Bu durumda sigorta süresi, kedinizin yaşlanarak bakım ve tedavi gereksiniminin arttırğı ve sigorta güvencesinin en fazla önem kazandığı dönemde sona ermektedir.
Tüm tanımsız sigortalarda olduğu gibi, daima herhangi bir şey imzalamadan önce, ‘satır aralarını’ okumalısınız.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/paticats_136257754145.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/paticats_136257754145-150x150.jpgPisikediKedi sağlığı ve bakımı
Aşılanmış bir yavru kedi, sağlıklı bir yavru kedidir Yeni yavru kediniz, hastalıklara karşı annesinden aldığı doğal bir bağışıklıkla yaşamına başlayacaktır; ancak bu bağışıklık zamanla yok olduğundan, sağlığını korumak için ona aşı yaptırmanız gerekecektir. Onu yaşamı tehdit eden hastalıklardan koruması nedeniyle, yavru kedinizin aşılanması kesinlikle zorunludur. Veteriner hekimlerin çoğu, 8-9 ve 11-12...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde mantar hastalığı

Kediniz için mama seçerken

Kediniz için mama seçerken

Kedi neden/nasıl taranır?

Kedi neden/nasıl taranır?

Hasta kedi bakımı

Hasta kedi bakımı

Kedinize hap içirmek

Kedinize hap içirmek

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak