Kedilerde kabızlık | Pisikedi.com

Kedilerde kabızlık

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Bağırsak problemleri hepimizin canını sıkan bir sorundur. Kabızlık, ishal, gaz…
Biz insanlardan çok farklı olmayan kediler için de bu gibi bağırsak problemleri can sıkıcıdır. Sağlıklı kediler genellikle günde 2-3 sefer tuvalete yani idrara çıkarlar. Tuvaletini yapamamalarının idrar yollarında taş, enfeksiyon, kabızlık dışında çok daha ciddi nedenleri olabilir. Bu yüzden kedinizin kum kabına bakarak bir gün içinde kaç kere tuvalet yaptığını kontrol etmelisiniz. Bunun dışında kakasını ne kadar yaptığı da çok önemlidir. Kabında çok fazla zaman geçiren kedilerin nedeni kabızlık olabileceği gibi ishal de olabilir. Ayrıca şunu da belirtelim; küçük küçük dışkılama kabızlık değildir. Sağlıklı kediler genellikle günde bir kere dışkılar ve dışkının belli bir kıvamda ve şekilde olması gerekir. İlk bakışta kabızlık gibi gözüken ama daha farklı hastalık olma ihtimalini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Mutlaka veteriner hekiminize danışın! Eğer kedinizin kum kabında çok fazla zaman geçirdiğini fark ettiyseniz ya da kabız olduğundan şüpheleniyorsanız, kedinizi veteriner hekiminizin sihirli ellerine emanet edin. Veteriner hekiminiz diyet değişikliğine gidilmesi gerekip gerekmediğini belirleyecek ve sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Kabız olan kedinizi kliniğe götürmek için çok fazla zaman geçirmemeye çalışın, çünkü durum sandığınızdan da ciddi olabilir! Bağırsaklardan tutun da böbreklere kadar birçok problem söz konusu olabilir.

BELİRTİLERE DİKKAT
Kediniz aşağıdakilerden bir ya da daha fazlasını gösterirse veteriner hekiminize danışmak için geç kalmayın:
> Dışkılarken zorlanma
> Küçük, katı ve kuru dışkı
> Kanlı ya da mukuslu dışkı
> İştah kaybı
> Kilo kaybı
> Kusma
> Halsizlik
> Karın ağrısı gibi belirtiler

Evde müdahale yöntemleri

Her ne kadar veteriner hekim önerisi dışında müdahalede bulunmak doğru olmasa da, biz hayvan sahiplerinin acil durumlarda evde bir şeyler yapabilmesi gerekir. Bunlara örnek verecek olursak; kuru mamaya eklenecek yarım çay kaşığı sıvı yağın bağırsakları çalıştıracağını söyleyebiliriz. Ayrıca kabızlık çeken kedinizin önünde her zaman taze su bulunduğundan emin olmalısınız. Kolay ulaşabilecek yerde olması da çok önemlidir. Son olarak kedinizin mamasına ezilmiş balkabağı ekleyebilirsiniz. Eğer kedinizin mama ve su tüketiminde sorun yoksa çok fazla olmamak kaydıyla bu tarz eklemeler yapabilirsiniz. Tekrar tekrar söylemek gerekir ki veteriner hekiminiz sizi daha doğru yönlendirecektir.
1440847450c08aa6c
Kabızlığı önlemek için…

Kedinizi dengeli ve kaliteli bir mama ile besleyin. Kediler mama konusunda biraz hassastır 8u yüzden doğru ve kaliteli kedi mamasıyla kedinizi besleyin ve kedinizin mamasını severek yediğinden emin olun. Maması dışında ev yemekleriyle beslenmeyen kedilerde ciddi anlamda bağırsak problemleri de görülmeyecektir. Bir başka çözüm ise, veteriner hekiminizin onayı ile tamamen konserve mamaya geçiş yapmaktır. Yaklaşık %75 oranında yaş olduğu için hem sindirim hem de boşaltım konusunda kedinizi rahatlatacaktır. Su tüketimi kabızlık konusunda oldukça önemlidir. Eğer kediniz sadece kuru mama ile besleniyorsa, yaş mama ile beslendiği zamandan çok daha fazla su içmeye ihtiyaç duyacaktır. Son olarak şunu da söylemek gerekir ki; kabızlık şişman kedilerde çok daha fazla görülür Bu yüzden kedinizin kilosunu kontrol altına almanız gerekir.
Siz ne kadar hoşlanmasanız da kedinizle birlikte düzenli olarak tartıya çıkmanız gerekebilir.

TÜY BAKIMI HER ZAMAN ÖNEMLİDİR
Eğer uzun tüyleri olan bir kediniz varsa, özellikle popo bölgesindeki tüyleri kısaltmanız gerekebilir. Uzayan tüyler, kediniz tuvaletini yaparken dışkı ile kanşabilir ve kedinizi rahatsız edebilir Tüy bakımı bu yüzden her kedi için çook önemlidir. Aynca uzun tüylü bazı kediler, tüylerini yalarken yutabilir. Bu da sindirilemediği için bağırsak problemlerine neden olabilir!

KEDİLER GENELLİKLE TEMİZ OLMAYI SEVEN CANLILARDIR, ÖZELLİKLE BAĞIRSAK PROBLEMLERİ ÇEKTİKLERİ ZAMANLARDA KUM KAPLARININ TEMİZ OLMASI ÇOK ÖNEMLİDİR.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/1440847450c08aa6c.pnghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/1440847450c08aa6c-150x150.pngPisikediKedi sağlığı ve bakımı
Bağırsak problemleri hepimizin canını sıkan bir sorundur. Kabızlık, ishal, gaz... Biz insanlardan çok farklı olmayan kediler için de bu gibi bağırsak problemleri can sıkıcıdır. Sağlıklı kediler genellikle günde 2-3 sefer tuvalete yani idrara çıkarlar. Tuvaletini yapamamalarının idrar yollarında taş, enfeksiyon, kabızlık dışında çok daha ciddi nedenleri olabilir. Bu yüzden kedinizin...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde mantar hastalığı

Kediniz için mama seçerken

Kediniz için mama seçerken

Kedi neden/nasıl taranır?

Kedi neden/nasıl taranır?

Hasta kedi bakımı

Hasta kedi bakımı

Kedinize hap içirmek

Kedinize hap içirmek

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak