Kedilerde göz tansiyonu (glaukoma)

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Göz tansiyonu, glaukoma kedilerin gözlerini kapalı tutmasına, körlüğüne neden olan ciddi bir hastalıktır.

Göz içi basıncının anormal derecede yüksek olması olarak tanımlanan Glaukoma, kedi dostlarımızda görme alanı kaybına ve körlüğe neden olan ciddi bir hastalıktır Göz küresinin içinde saydam sürekli olarak üretilip boşaltılan bir sıvı bulunur. Bu sıvı göz içindeki dokuları besler ve gözün şeklini korur. Sıvı üretimi ve boşaltılması ile göz içindeki normal basınç korunmaktadır. Bu sıvının boşaltılmasında bir sorun olduğunda göz içi basıncı artabilir. Glaukomada da göz içindeki sıvının boşalmaması durumu söz konusudur. Göz içindeki basıncın yükselmesi sonucunda biricik kedilerimizin gözü büyür ve uzar. Yüksek basınç optik sinirin hasar görmesine, bu da tüylü dostlarımızda görme kaybına sebep olur.
21
NEDENLERİ

Primer ve seconder olarak iki şekilde görülen Glaukomanın primer olanında nedenler aslında tam olarak bilinmez. Hastalık kendiliğinden, genellikle herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkar. Seconder glaukoma ise. kedi dostlarımızda en sık gözlenen glaukoma çeşididir. Bu hastalığa en çok neden olan hastalıklar; üveitis, ilerleyen katarakt, tümörler ve kronik retinal ayrılmadır. Kısaca primer ve seconder glaukomayı açıklayacak olursak; primer glaukoma için göz içi bölgesinde bir sorun olduğunu gösterdiğini söyleyebiliriz Sorun yapısal olabileceği gibi, boşaltım bölgesinin işlevsel bozukluğu da buna neden olabilir. Aslında primer glaukoma kalıtsal bir durumdur ve kedilerde çok nadir görülür. Sekonder glaukoma ise; gözdeki başka sorunların yan etkisi olarak gelişir. Birçok göz hastalığı, göz içi sıvısının akışında kesintiye veya gözden boşaltılmasında bozukluğa neden olabilir.

GÖZ NASIL ETKİLENİR?
Görme kaybı: Göz içi basıncının optik sinirlere zarar vermesi ve retinaya giden kan akışının azalması sonucunda kedilerde görme kaybı meydana gelir. Bununla birlikte eğer gözdeki basınç kontrol altına alınamazsa retina dejenerasyonu şekillenir ve görme kalıcı olarak kaybolur. Basınç eğer fazlaysa ve glaukoma hızla şekillenmişse kalıcı korluk kısa bir süre içerisinde de oluşabilir. Ağrı: Artan intraokular basınç kedi ve köpeklerde, insanlardakinden daha fazla acı ve ağrıya neden olur. Ağrı, sürekli bir baş ağrısı veya migren şeklinde devam etmektedir. Bu rahatsızlık sonucunda kedilerde, faaliyetlerde azalma, oynama arzusunun kaybolması, sinirlilik ve iştahsızlık söz konusu olur ve dutum genellikle hayvan sahipleri tarafından ne yazık ki pek kolay anlaşılmaz. Biz veteriner hekimler de bu hastalığın tanısında çok net bir semptom söyleyemeyiz. Birçok hastalık kızarmış, akıntılı, kısık, bulutlu bir göze neden olabilir fakat glaukoma bu belirtilerin bir nedeni olarak akla gelmelidir. Göz içi basıncı fazla olduğunda kedi oldukça acı çeker ve gözünü kapalı tutar. Bununla birlikte 3. göz kapağı gözün üstünü örtebilir. Eğer göz içindeki yüksek kalırsa, göz küresi uzar ve büyür.

DÜZENLİ KONTROL ŞART!
Evcil hayvanlar için evde profesyonel yardımı ile birlikte yapılan komine tedavi her zaman en iyisidir. Bu hastalığın takip süresi kritik olabilir, bu yüzden hayvan sahiplerinin aşağıda belirttiğimiz noktalara dikkat etmesi gerekir:

• Direktifler yönünde reçeteli ilaçlar uygulamak ve ayrıca deneyimle ilgili bir problem varsa veteriner hekimin uyarılarına kesinlikle ama kesinlikle uymak ‘Gözdeki basıncın izlenmesi ve kullanılan ilaçların yeniden düzenlenmesi için veteriner hekime yapılan ziyaretleri periyodik olarak tekrarlamak, kaçırılan ziyaretleri en kısa sürede gerçekleştirmek

• Hastalığın tedavisinde kullanılan her bir ilacın ne amaçla kullanıldığını iyice anlamak, ilaçların potansiyel yan etkileri hakkında veteriner hekimden detaylıca bilgi almak ve bu etkilerin nasıl çıkacağını, kedilerde nasıl meydana geleceğini öğrenmek.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/21.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/21-150x150.jpgPisikediKedi sağlığı ve bakımı
Göz tansiyonu, glaukoma kedilerin gözlerini kapalı tutmasına, körlüğüne neden olan ciddi bir hastalıktır. Göz içi basıncının anormal derecede yüksek olması olarak tanımlanan Glaukoma, kedi dostlarımızda görme alanı kaybına ve körlüğe neden olan ciddi bir hastalıktır Göz küresinin içinde saydam sürekli olarak üretilip boşaltılan bir sıvı bulunur. Bu sıvı göz içindeki dokuları besler...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde mantar hastalığı

Kediniz için mama seçerken

Kediniz için mama seçerken

Kedi neden/nasıl taranır?

Kedi neden/nasıl taranır?

Hasta kedi bakımı

Hasta kedi bakımı

Kedinize hap içirmek

Kedinize hap içirmek

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak