Kedilerde FIP ve bilmemiz gerekenler

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Feline infectious peritonitis – FIP (kedilerden bulaşan karın zarı iltihabı), çok kedili evler veya kedi yetiştiricileri için ciddi bir endişedir ama bu hastalık tek kedili evler için bir tehdit yaratmaz.
FIP coronavirus olarak sınıflandırılan bir virüsten kaynaklanır. FIP’le ilgili kafaları karıştıran durum, coronavirüslerin pek çok türünün bulunması ve bazılarının hastalığa neden olurken bazılarının olmamasıdır. Hastalığa neden olan coronavirüslerin çoğu, yavru kedilerde kısa süreli ishale neden olmaktadır. Maalesef, kedilere hangi tür coronavirüslerin bulaştığını anlayamıyoruz – hafif FIP mi, ölümcül FIP mi. Veterineriniz hasta kedinizde bir coronavirüs bulunduğunu size söyleyebilir ama artık çok geç olana dek kedinizdeki hastalığın FIP olduğunu söyleyemez.
Bu durum yeterince kötü değilmiş gibi, o kadar kötü huylu olmayan coronavirüsler de hızla çok kötü bir FIP virüsüne dönüşebilir. Sonuç: Kedinizi FIP’den gerçekten koruyamazsınız.fip kedi

Bu çok zorlu bir virüstür; haftalarca veya aylarca yerde veya havada yaşayıp sonra kedinize bulaşabilir. Olumlu tarafı ise bu virüsün yaygın kullanılan dezenfektanlarla ve deterjanlarla kolayca yok edilebilmesidir, dolayısıyla temel hijyen kurallarına uymak çok faydalıdır.
FIP “mükemmel bir taklitçidir”, yani kendisini çok çeşitli şekillerde gösterebilir ve tam olarak teşhis edilmesi çok zordur. Bu hastalık kendisini, omurga veya beyin hastalığı, sindirim sistemi hastalığı, göz hastalığı, hatta kanser veya kalp hastalığı gibi gösterebilir. Kedinizin nesi olduğunu veterinerinizin anlaması için ve FIP’nin bulunup bulunmadığına dair ipuçlarını arayabilmesi için, kan testleri, göğüsten ve karından alınan sıvıların analizi, cerrahi biyopsiyle alınan parçanın incelenmesi gerekir.

Maalesef FIP tedavisinin bilinen etkin bir yolu yoktur ve sonuç genellikle ölümcüldür. Var olan tedaviler kedinizin bağışıklık sistemini sakinleştirmeye ve FIP ile birlikte ilerleyen bakteriyel enfeksiyonlarla savaşacak antibiyotikleri vermeye yöneliktir.
Her ne kadar FIP aşısı üretilmiş olsa da,  var olan aşılar pratik bir çözüm sunmamaktadır.

Koloni halinde yaşayan kediler, toplu halde bakılan kediler ve yetiştiricilerin ürettiği kediler büyük FIP riski taşırlar çünkü bu tür ortamlarda çok sayıda kedi yakın temasta bulunmaktadır. Ama bu kediler için bile var olan aşılar tavsiye edilmemektedir. Cornell Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, FIP aşısının faydalarına ve hatta güvenirliğine ilişkin soruları arttırmıştır.
Eğer evinizde bir veya birkaç kedi yaşıyorsa, FIP aşısı yaptırmamanızı öneririz. Ama siz yine de bu durumu veterinerinizle de konuşun çünkü araştırmalar devam etmektedir ve durum her an değişebilir.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/400x700px-LL-076abaab_Fotolia_28590591_Subscription_Monthly_M.jpeghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/400x700px-LL-076abaab_Fotolia_28590591_Subscription_Monthly_M-150x150.jpegPisikediKedi sağlığı ve bakımı
Feline infectious peritonitis - FIP (kedilerden bulaşan karın zarı iltihabı), çok kedili evler veya kedi yetiştiricileri için ciddi bir endişedir ama bu hastalık tek kedili evler için bir tehdit yaratmaz. FIP coronavirus olarak sınıflandırılan bir virüsten kaynaklanır. FIP'le ilgili kafaları karıştıran durum, coronavirüslerin pek çok türünün bulunması ve bazılarının hastalığa...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde mantar hastalığı

Kediniz için mama seçerken

Kediniz için mama seçerken

Kedi neden/nasıl taranır?

Kedi neden/nasıl taranır?

Hasta kedi bakımı

Hasta kedi bakımı

Kedinize hap içirmek

Kedinize hap içirmek

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak