Kedilerde FeLV ve bilmemiz gerekenler

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kedi lösemisi virüsü(Feline Leukemia Virus) veya FeLV, iyi bilinen bir katildir. FeLV hem bağışıklık sistemini zayıflatır hem de kanser gelişimine doğrudan neden olur. Bu bulaşıcı hastalığın, kedilerin ölmesinde ve acı çekmelerinde en büyük etken olduğu düşünülmektedir.
Bu öldürücü hastalığa karşı koruyan aşılar var olsa da, çok fazla güvenilir değillerdir. FIV virüsünde de olduğu gibi, kedinizi lösemiden korumak için, temasta olduğu diğer kedilerde virüs olup olmadığını bilmeniz ve kedinizi virüsü taşıyan kedilerden korumanız gerekir – yapılacak en iyi şey, onu evde, yalnız veya FeLV negatif kedilerle bir arada tutmaktır.
Evinize yeni getireceğiniz bütün yavruları veya yetişkin kedileri, evdeki kedi/lerinizle tanıştırmadan önce, FeLV testi yaptırın. (FeLV testini yeni kedinizi aşılatmadan önce yaptırmanız gerekmektedir.) Kedilerinizi, FeLV taşıyıcısı olma ihtimali bulunan kedilerle temas etmelerinden sonra yeniden test ettirmelisiniz, özellikle de ısırıldılarsa. FeLV birçok hastalık semptomuyla ilişkilendirildiği için, eğer kediniz hastaysa mutlaka test yaptırın. Sokak kedileri potansiyel FeLV taşıyıcısı hayvanlara açık oldukları için yılda bir kez test ettirilmelidir.felv kedilerVeterinerlerin çoğu, FeLV ve FIV testlerinin kombinasyonuna başvururlar, çünkü bu iki bulaşıcı hastalık da tek bir kan örneğinden saptanabilmektedir ve bir seferde yaptırmak, ayrı ayrı yaptırmaya kıyasla daha düşük maliyetlidir.
FeLV ciddi bir iştir. Eve alacağınız yeni kedinin FeLV durumunu öğrenmeden kalbinizin sesini dinleyip onu hemen eve getirmeyin; özellikle de evde başka kedileriniz varsa – aksi halde onların hayatını tehlikeye atmış olursunuz. Eğer kedi/lerinizin FeLV’ye maruz kaldıklarını keşfederseniz, paniklemeyin. Diğer hayvanlarınızı FeLV kapan kediden uzaklaştırın ve veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda testlerini yaptırın. FeLV’nin bulaşabilmesi için uzun süreli ve tekrar eden temas gerekir, dolayısıyla tek bir temas sizi çok fazla endişelendirmesin.
Kedinizin FeLV pozitif çıkması ne anlama gelir? Öncelikle, kedinizin virüsü taşıması hasta olduğu anlamına gelmez. FeLV pozitif birçok kedi, hiçbir hastalık belirtisi göstermeden, aylarca hatta yıllarca sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır. Virüs kapan kedi sizin tek kedinizse, ona farklı bir şekilde bakmanız için hiçbir neden yoktur -sadece hastalığını başka hayvanlara bulaştırmaması veya başka kedilerin taşıyabileceği başka kötü şeylere maruz kalmaması için onu evde tutmanız gerekir. Hastalıklara karşı onu daha fazla koruyun ve ortaya çıkabilecek FeLV bağlantılı hastalıkları önceden teşhis ve tedavi edebilmek için veterinerinizle yakın temasta bulunun.

İyi bir haber (evet bunu artık hak ettiğinizi düşünüyoruz): FIV‘den farklı olarak kedilerin çoğu FeLV enfeksiyonlarını vücutlarından atabilmektedirler. Bu nedenle, testi pozitif çıkan (ve kesinleşen) bir kediyi iki üç ay sonra yeniden test ettirmek çok önemlidir.

⊕Cat for Dummies

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/Fotolia_57645612_Subscription_Monthly_M-1024x683.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/Fotolia_57645612_Subscription_Monthly_M-150x150.jpgPisikediKedi sağlığı ve bakımıFelv nedir?,Kedilerde Felv hastalığı
Kedi lösemisi virüsü(Feline Leukemia Virus) veya FeLV, iyi bilinen bir katildir. FeLV hem bağışıklık sistemini zayıflatır hem de kanser gelişimine doğrudan neden olur. Bu bulaşıcı hastalığın, kedilerin ölmesinde ve acı çekmelerinde en büyük etken olduğu düşünülmektedir. Bu öldürücü hastalığa karşı koruyan aşılar var olsa da, çok fazla güvenilir değillerdir. FIV...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)