Kedi gribi ve bilmemiz gerekenler

(Bu yazı 2 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

KEDİ GRİBİ BİR KEDİ HASTALIĞIDIR. İNSANLARA BULAŞMAZ.İNSANLAR İÇİN TEHLİKE OLUŞTURMAZ.

Halk arasında kedi gribi olarak adlandırılan bu enfeksiyon çok bulaşıcı ve inatçı bir enfeksiyondur. Tedavisi oldukça güç olmakla birlikte sokak kedilerinde ölümlere yol açmaktadır.
Sonbaharın gelmesiyle gribal enfeksiyonlar oldukça yaygınlaştı. Özellikle sokakta yaşayan ya da sokağa çıkan ev kedilerinde bu enfeksiyonların görülme sıklığı daha fazla oluyor. Sokak kedileriyle ilgilenen kedi sahiplerimizin evlerinde yaşayan kedilerde de bu tür gribal enfeksiyonlar tehdit oluşturmaktadır.

TEDAVİNİN ALTIN ANAHTARI; BESLENME
Gribal enfeksiyonlar, kedilerde önceleri basit bir burun akıntısı ve sekresyonla seyretmektedir. Sonrasında burun deliklerinin tıkanmasıyla birlikte koku almanın sona ermesinden dolayı beslenmesi de sona ermektedir. Hastalığa sebep olan virüsler ağız mukozasında tahribata yol açtığı için hastalık çok ağrılı seyretmektedir Aynı zamanda enfeksiyonlar üst solunum yoluyla ilgili tüm organlara yayılmakta ve hastanın nefes almasını imkansız hale getirmektedir.

Gözler de bu enfeksiyonun etkilediği önemli organlar arasındadır. Enfeksiyon özellikle yavru kedilerde gözlerin kapanmasına ve sonrasında körlüğe sebep olmaktadır. İlerleyen dönemde hastalık alt solunum yollarını da etkileyerek semptomların çok daha ağırlaşmasına ve tedavinin zorlaşmasına neden olur. Dilde oluşan yaralar da beslenmenin durmasına neden olan etkili sebeplerden biridir.→→

Kedilerin birbirleriyle teması, ortak kullanılan mama kabı, su kabı, tuvalet kabı, havlu, eldiven gibi malzemelerden virüs diğer kedilere geçer ve kedilerde hastalık oluşturur.

Kedilerin birbirleriyle teması, ortak kullanılan mama kabı, su kabı, tuvalet kabı, havlu, eldiven gibi malzemelerden virüs diğer kedilere geçer ve kedilerde hastalık oluşturur.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/Adsız.pnghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/Adsız-150x150.pngPisikediKedi sağlığı ve bakımıkedi gribi nedir?,kedi nezlesi,kedim nezle oldu
KEDİ GRİBİ BİR KEDİ HASTALIĞIDIR. İNSANLARA BULAŞMAZ.İNSANLAR İÇİN TEHLİKE OLUŞTURMAZ. Halk arasında kedi gribi olarak adlandırılan bu enfeksiyon çok bulaşıcı ve inatçı bir enfeksiyondur. Tedavisi oldukça güç olmakla birlikte sokak kedilerinde ölümlere yol açmaktadır. Sonbaharın gelmesiyle gribal enfeksiyonlar oldukça yaygınlaştı. Özellikle sokakta yaşayan ya da sokağa çıkan ev kedilerinde bu enfeksiyonların...

(Sayfa 1 / 2)

(Bu yazı 2 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)