Kedi aidsi (FIV)

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Feline Immunodeficiency Virüs yani FIV olarak bildiğimiz “Kedi aidsi” kedilerin ömür boyu hastalığa enfekte kalmasına neden olan viral bir hastalıktır.

Kedi aidsi olarak da bilinen FIV özellikle sokak kedilerinde ve dışarıyla teması olan kedilerde görülür. FIV bulaşması genellikle kavga esnasında gelişen ısırıklar yoluyla olur. Erkek kediler bölgelerini korumak ve sahiplenmek amacıyla daha çok kavga ettiği için erkeklerde görülme oranı dişilere nazaran daha yüksektir. Yavru ker;ilere ise genellikle annelerinden geçer.

HER EVREDE FARKLI BELİRTİLER
Hastalık etkeni FİV retroviridae grubundan bir lentivirustur. Morfolojik olarak insanlardaki HIV’e benzese de antijenik olarak ayrılır. Dolayısı ile insanlar için herhangi bir risk oluşturmaz. FIV pozitif kediler spesifik olmayan belirtiler gösterirler yani hastalığın belirtileri ne yazık ki hastalığa özel değildir. Ateş. halsizlik, ilgisizlik, kilo kaybı gibi belirtiler ön plandadır. Beyin etkilendiği zaman ise nöbet ya da körlük gibi sinir sisteminde işlevsel bozukluklara rastlanır. Bağışıklık sistemi başlandığı için ağızda, diş etlerinde yaralar ve ishal gibi sindirim sistemi sorunları; nezle, zatürre gibi solunum sistemi rahatsız! kla’ı ortaya çıkar. FlV’le enfekte kedilerde lenf bezinde görülen iyi huylu tümör görülme riski artmaktadır.

STRESİ AZALTIN
Kedilerde FIV enfeksiyonu üç evrelidir. İlk evrede akut belirtiler gözlenir. Ateş ve lenf yumrularının şişmesiyle karakterize bir evredir. Deri ve sındır m sistemi bu dönemde enfeksiyonlardan kolay etkilenir. İkinci evre gizli evredir ve bu evrede hastalı-; be ura; görülmez. Bu evre yıllarca sürebilir. Bu evrede bağışıklık sistemi virüs taraf n-dan yavaş yavaş yıkımlanır ve üçüncü evrede gerçek AIOS belirlileri çıtaya çıkar. Bu evrede kedi enfeksiyonlara karşı son derece savunmasızdır Mantar, bakteri ve paraziter hastalıklar kronik hal alır. Bu belirtiler, hastalığa eşlik eden kronik Herpes ve Calisi virüse bağlı olabilir Bazı kedilerde öksürük ve güç solunumla karakterize pneumoni görülebilir. Gözlerde kızarıklık ve korneanın bulanıklaşması gibi belirtiler de görülebilir. Hastalık sırasında görülen belirtiler teşhis için ne yazık ki yeterli değildir.
indir (4)
FIV ve FeLV birbirlerine benzer belirtiler vermektedir. Kanda FIV antikorlarının saptanması kesin teşhis için gereklidir Bu amaçla veteriner kliniklerinde pratik testler yapılabilmektedir. Birkaç dakika içinde sonuç alabileceğiniz bu damla kan ile yapılan pratik testlerin mevcudiyeti kesin tanı için son derece önemlidir.

FIV pozitif kediler uzun yıllar yaşayabilirler, ancak kedileri stres faktörlerinden uzak tutmak gerekmektedir. FIV pozitif kedileri evde tutmak hem ona başka hastalıkların bulaşmasını, hem de hastalığın diğer kedilere bulaşmasını önleyecektir. İnsanlar için HIV tedavisinde kullanılan birçok antiviral ilaç vardır, fakat maalesef kediler için özel bir ilaç yoktur ve kediler için de beşeri ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanında antibiyotik tedavisi (ikincil enfeksiyonları önlemek amaçlı), serum tedavisi, iyi bakım ve besleme, gerekirse kemoterapi uygulanabilir. Kedilerini sokaktan almış olanlar veya bir sokak kedisinin yavrusunu almış olanlar herhangi bir hastalık belirtisi görmeseler dahi bu testi yaptırmalıdır. Herhangi bir operasyon öncesi mutlaka rutin testler yapılmalı ve FIV şüpheli kedilere özel FIV testi uygulanmalı, gerekirse FIV pozitif olan kediler acil durumlar haricinde operasyona alınmamalıdır. Bu kediler hayatlarının geri kalanında her türlü stresten uzak tutulmalıdır.

FIV pozitif kedilerin % 50’sinde ağız enfeksiyonları oluşur. Yüze dokunulduğunda ağrı, yemek yemekte zorluk ya da yemeği reddetme söz konusudur ve kötü bir ağız kokusu mevcuttur.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/indir-4.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/indir-4-150x150.jpgPisikediKedi sağlığı ve bakımı
Feline Immunodeficiency Virüs yani FIV olarak bildiğimiz 'Kedi aidsi' kedilerin ömür boyu hastalığa enfekte kalmasına neden olan viral bir hastalıktır. Kedi aidsi olarak da bilinen FIV özellikle sokak kedilerinde ve dışarıyla teması olan kedilerde görülür. FIV bulaşması genellikle kavga esnasında gelişen ısırıklar yoluyla olur. Erkek kediler bölgelerini korumak ve sahiplenmek...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde mantar hastalığı

Kediniz için mama seçerken

Kediniz için mama seçerken

Kedi neden/nasıl taranır?

Kedi neden/nasıl taranır?

Hasta kedi bakımı

Hasta kedi bakımı

Kedinize hap içirmek

Kedinize hap içirmek

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak

Kedinizi parazitlerden uzak tutmak