Kedinizle yolculuk

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz – çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaşacaklarında kendilerini çok savunmasız hissederler. Aile ile birlikte olma sonrası verilen ödüller ya da yolculuğun sonunda yeni bir yeri keşfetme veya yeni bir yerde dolaşma potansiyeli, köpekleri olduğu kadar kedileri heyecanlandırmaz.
Kedinizi bir tren/otomobil ya da uçak yolculuğuna çıkarmak istiyorsanız, uygun bir taşıma çantasında güvenli ve rahat bir şekilde emniyette olmasını ve yolculuğun sonunda, en azından yeni bölgesiyle bağ kuruncaya kadar, kapalı kalmasını sağlamak zorunda kalacaksınız.

Sahibiyle birlikte sık sık seyahat eden ve yeni çevresinde paniğe kapılmayan ya da koşuşturup kaçmaya çalışmayan bir kediniz olabilir; ancak bunlar çok nadir durumlardır.
kedi ile seyahat
Otomobil ile seyahat
Bir kedinin otomobilde serbest kalması, yalnızca sürücünün eline-ayağına dolaşarak bir kazaya neden olması açısından değil, bir pencere ya da kapı açıksa veya bir kaza meydana gelirse, kedinin kaçıp kaybolabilmesi açısından da çok tehlikeli olabilir.

Yolculuk sırasında kedinin idrarını, dışkısını yapması veya rahatsızlanması durumunda kolayca temizlenen ve sağlam bir taşıma çantasına yatırım yapmanız gerekecektir. Ayrıca hangi hava koşullarında seyahat edeceğinizi de düşünmelisiniz – hem mevcut durumunuzu, hem de varis yerinizdeki olası sıcaklığı. Çok sıcak olma olasılığı varsa, bu durumda iyi bir hava akimi sağlayan bir sepet kullanın – soğuk olacaksa, cereyansız bir sıcaklık sağlarken, ayni zamanda iyi bir hava akımına da olanak sağlayan bir taşıma çantası yararlı olacaktır. Taşıma çantasını, ani fren yapmanız halinde emniyette olacağı, ancak hava akımının da iyi olduğu bir yere yerleştirin – yani yerleştirmeniz gereken yer, otomobilin arkasındaki başka pek çok bagajın altı değildir. Kediyi bagaja koymayın ve arkası düz, kısa kasalı bir araçta dikkatli davranın – havalandırma yetersiz olabilir ve kedi fazlasıyla ısınabilir. Taşıma çantasını ön koltukların arkasında emniyete almalı ya da güvenli bir şekilde koltuğa sabitlendiğinden emin olmak için emniyet kemeri kullanmalısınız.

Bütün bu sesler de ne?
Kediler, baslangıçta ve hatta tüm bir yolculuk boyunca miyavlayabilir – sakin ve ona güven verecek şekilde konuşun, ancak onun taşıma çantasından çıkmasını engelleyin. Ses, muhtemelen sizi çıldırtacaktır, ancak kedinin yakınması mümkün değildir; yaptığı yalnızca bu durumdan hoşlanmadığını dile getirmektir.!

Otomobilin sürekli hareketi ve sesi, muhtemelen eninde sonunda uyumasına ya da en azından sakinleşmesine neden olacaktır. Özellikle hava sıcaksa, kediyi düzenli olarak kontrol edin ve otomobilin içindeki sıcaklığın yükselme hızını küçümsemeyin; bir dinlenme molası için durup kediyi otomobilde bırakırsanız, bunu aklınızdan çıkarmayın. Otomobili gölgeye park edin ve pencereleri açık bırakın – çok sıcaksa bir piknik yemeği alıp, kediyi otomobilin dışında, taşıma çantasında güvenceye alarak ya da tüm pencereler açık olarak yakin bir yerde yiyebilirsiniz. Güneş çarpması ölümcül olabilmektedir.

Trenle seyahat
Trenle seyahat ediyorsanız, kedinin içinden kaçamayacağı, ancak taşımak için yeterince hafif olan çok güvenli bir taşıma çantasına ihtiyacınız olacağı açıktır. Kedinin idrarını yapması halinde vagonu kirletmemesi için, sert tabanlı bir taşıma çantası tercih edebilirsiniz. Tabanını emici bir kağıt ve malzeme ile kaplamalı ve bol miktarda kumaşla korumalısınız. Trenin tipine ve mevcut olan boşluğa bağlı olarak, taşıma çantası içindeki kediyi muhtemelen kucağınızda tutmanız gerekebilecektir.

Havayolu seyahati
Kedinizle birlikte uçak seyahati yapma niyetiniz varsa, önceden iyi bir planlama yapmalısınız. Bir tek havayolu seçebilirsiniz ve onların kediyi nasıl taşıyabilecekleri seçiminizi etkileyebilir. Havayolu şirketlerinin çoğu, kedilerin sahipleriyle birlikte yolculuk yapmasına izin vermemekte ve kedi, bagaj bölümünün sıcak ve basınçlı olan özel bir kısmında yolculuk yapmak zorunda kalmaktadır.

Kedilerin çoğu gayet iyi seyahat edebilir; ancak gebe bir kedinin ya da üç aylıktan küçük yavru kedilerin uçak seyahati yapması önerilmemektedir. Ayrıca, tüm uçak seferlerinin hayvan taşıma ruhsatı yoktur, dolayısıyla kedinin sizden farklı bir şekilde seyahat etmek zorunda kalabilir.

Mümkünse, kedinize direkt bir uçuş rezervasyonu yaptırın; böylece aktarma rahatsızlığına gerek kalmayacak ve bu durum ayrıca, çok sıcak ya da soğuk bir ülkede beklemekle bağlantılı sorunları da önleyecektir Bu durum seçeceğiniz uçuşun zamanlamasını da etkileyebilir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Standartları’nda, taşıma kutusunun ayakta durması ve kendi çevresinde kolayca dönmesi için yeterli büyüklüğü aşmaması gerektiği belirtilmektedir – gerekli gördükleri koşullar konusunda her bir hava yolu şirketinden bilgi alin.

Varış yerinize ulaştığınızda
Varis yerinize ulaştığınızda, kediyi bir odaya yerleştirin ve güvende, rahat olduğundan ve kaçamayacagından emin olun. Ona su ve biraz mama verin; ancak yatışıncaya kadar bir süre daha mamasını yemek istemeyebilir. En az bir hafta boyunca kedinin dışarıya çıkmasına izin vermeyin ve kaybolursa tanınabileceğinden emin olun. Kedinizin acıkması ve çağırdığınızda mamasını yemek üzere size geri dönmesi için 12 saat süreyle mama vermeyin. Kademeli olarak daha fazla keşfetmesine izin verin ve çok uzağa gitmemesini, düzenli öğünler için geri dönmesini sağlamak amacıyla mama kullanın.

Taşıma çantasının kullanımı
Kediler için taşıma çantası üretimi çoğunlukla veteriner hekime götürülmesi amacına yöneliktir; dolayısıyla kediler de sıklıkla bu çantaya girmeye pek hevesli değildir. Seyahatten önce, kedinizi taşıma çantasına ya da kafesli seyahat sandığına iyice alıştırmak için zaman ayırmalısınız.

Taşıma çantasını sevimli bir yer haline getirin – içinde kediyi ödül bisküvileriyle besleyin ve alıştığı şekilde kokan, yolculuk sırasında kullanabilecek örtülerden rahat bir yatak yapın. Kapısını açık bırakın ve kediyi içine girip çıkması ve içinde uyuması için teşvik edin. Daha sonra gerçek yolculuk zamanı geldiğinde, kedi en azından hazır olan ortamına alışıktır.

Birden fazla kediniz varsa, onları ayrı taşıma çantalarına yerleştirmeniz daha iyi olacaktır; böylece daha iyi bir hava akımı, daha fazla yer ve daha düşük bir aşırı ısınma olasılığı sağlarsınız. En iyi arkadaşlar bile yolculuk sırasında gergin olabilir ve birbirlerine, hiç kendisine uymayan, sinirli bir şekilde davranabilirler. Bu nedenle ayrı taşıma çantaları, herhangi bir yaralanmayı önleyecektir. En azından birbirlerini görebilmeleri ve işitebilmeleri onları rahatlatabilir.

Seyahat sırasında kedinin rahatsızlanması ihtimaline karşı, yolculuktan önce yaklaşık dört-beş saat süreyle mama vermeyin. Yola çıkacağınız zamana kadar ve mümkünse yolculuk sırasında tekrar su verin. Yolculuk sırasında dökmemesi ve yolculuk sırasında bir gecikme olmadan ve parmaklığın açılması gerekmeden kolayca doldurulması nedeniyle parmaklıklara takılan kaplardan alabilirsiniz.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/its-national-cat-day-today-were-helping-deliver-kittens-300x200_0.jpeghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/its-national-cat-day-today-were-helping-deliver-kittens-300x200_0-150x150.jpegPisikediKedi ile yaşam ipuçları
Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaşacaklarında kendilerini çok savunmasız hissederler. Aile ile birlikte olma sonrası verilen ödüller ya da yolculuğun sonunda yeni bir yeri keşfetme veya yeni bir yerde dolaşma potansiyeli, köpekleri olduğu kadar kedileri heyecanlandırmaz. Kedinizi bir tren/otomobil ya da...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Eviniz onun için güvenli mi?

Eviniz onun için güvenli mi?

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Çok kedili hayat için ipuçları

Çok kedili hayat için ipuçları

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi ısırırsa kuduz olur muyum?

Kedinizle iletişim kurun

Kedinizle iletişim kurun