Kediler ve kapılar

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kediler dünyaya bugün olduklarından daha fazla söz geçirebilselerdi, her kapıda mutlaka kedi kapısı olurdu. Kediler, ne yazık ki kapalı kapı kavramını pek kabul etmezler. Bu minik dostların düşünceleri; “Bir yere girmeyi neden bilerek engellersiniz ki?’ şeklinde özetlenebilir…

KEDİLERİN KAPILARA KARŞI KULLANABİLECEKLERİ NELERİ VARDIR-KENDİLERİ DIŞINDA?
Basitçe söylemek gerekirse, kediler – en azından kelime anlamıyla -aşağıdaki nedenlerden dolayı kapıların açık olmasını ister:

> Diğer tarafta incelemek zorunda oldukları bir şeyin kokusunu alır ya da sesini duyarlar.

> İnsanlardan bir ya da birkaç kişinin kapının diğer tarafında olduğunu bilirler ve bu kişilerin kucağına yerleşmelerinin ya da onları kontrol etmelerinin önlenmesini istemezler.

> Kapının arkasındaki alanın, korumaları gereken kendi bölgelerinin bir parçası olduğunu kabul ederler.

1440502521e039c5a

KAPIYI AÇMA KURALINI SİZ DEĞİL DE KEDİNİZ İSTEDİĞİNDE UYGULAYABİLECEĞİNİZ ÇÖZÜMLER

Elbette ki, insanların geçerli olduğunu kabul ettikleri bazı kapı kapatma nedenleri vardır:

Mahremiyet, güvenlik, enerji tasarrufu, estetik ve belki de kedi tüylerinden korunma. Bazen bizim bakış açımızla kedilerin bakış açısı birbirine pek uymaz ve böyle durumlarda, mantıklı uzlaşma yolları bulmaya çalışırız. Haydi, kapıyla ilişkili çeşitli türlerdeki sorunlar için olası bazı çözümler düşünelim.

DOLAPLAR
Dolapta tehlikeli olan hiçbir şey bulunmadığından emin olmak için, bunu önceden kontrol edin. Plastik kuru temizleme torbalarından kurtulun; tüm ilaçlan ya da kimyasalları kedi güvenlik kilitleri olan kutulara yerleştirin. Bunu yaptığınızda, çoğunlukla denetiminiz altındayken kedinizin çeşitli kokular, kumaşlar ve dolap köşeleri arayıp keşfetmesi için her şey yolunda demektir.

KAPIYI TIRMALAMA TAHTASI OLARAK KULLANMA
Kediler bazen dikkat çekici bir yüzeyi olduğu için kapıyı tırmalar Bu sorun için en iyi çözüm, dayanıklı bir tırmalama tahtası almak ve bu tahtayı kapının yakınına yerleştirmektir.

BANYO
Pek çok kedinin birlikte yaşadıkları insanlar banyodayken onlann yanında olma isteği, kedilerin ilgisiz olduğu yönündeki söylenceyi ortadan kaldırmalıdır. Bu nedenle kediniz, banyodayken size eşlik etmek istediğini belli ediyorsa, niye onu mutlu etmeyesiniz ki? Seçim sizin.
Bazı insanlar için banyo, sakin ve sessiz sığınaktır ve dolayısıyla kedisiz bir bölgedir. Her zaman, her yerde kendileriyle birlikte olmak isteyen tüylü dostlarına karşı rölatü olarak yargılayıcı olmayan bazıları için ise, şaşırtıcı ve sevindiricidir – ve belki de, ortada zarif bir kedinin olması sükuneti artıran bir şeydir.

UZLAŞMACI BİR ÇÖZÜM…
Banyoda birkaç kedi oltası bulundurun. Banyodayken -kapı kapalı olarak – ve kedinin hemen dışanda olduğunu hissettiğinizde, bir kedi oltasını alın ve oyuncağı kapının altından ona çekici gelecek bir şekilde hareket ettirin. Çok kısa bir süre içinde, oyuncağa vuran oyuncu bir pati görebilir ve bu minicik eğlencenin banyo işlerini daha zevkli bir hale getirdiğini fark edebilirsiniz.

YATAK ODASI – SİZ UYURKEN
Bazılarımız kedimizin yatağa sokulmasını hoş karşılar, ama bazılarımız da yatağında bir kedi varken güzel bir gece uykusu çekemez. Bu makalede, yatak odasına rahat bir pencere locası yerleştirilmesi ve kedinin yatma zamanı öncesi biraz oyun ve ödül maması ile şımartılmasını da içeren, hem uyumanızı hem de kedinin mutlu olmasını sağlayacak olası çeşitli yöntemler açıklanmaktadır. Ancak bu yöntemler yetersiz kalırsa, kedinizi geceleri yatak odasının dışında tutmanız gerekebilir. Bununla birlikte, azimli kediniz kendiliğinden kapının dışında bekleyip sesli ya da başka bir şekilde şikayet edebilir Bu durumda, kapının çevresine yaklaşmasını engellemek zorunda kalabilirsiniz. Bu da bir sonraki konunun yolunu açar…

KEDİYİ HEM MUTLU EDİP HEM DE YASAK KAPILARDAN UZAK TUTMAK
Her zaman “Hayır, bunu yapamazsın kedicik” sözlerini, “ama burada hoşlanacağını düşündüğüm bazı harika alternatifler var” sözleriyle birlikte kullanmaya çalışın. Kedinizin oyun oynama, keşfetme, bölgesini belirleme ve sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını, sizin uyuma ve zaman zaman mahremiyetinizi korumayı içeren ihtiyaçlarınıza önemli ölçüde zarar vermeden karşılayabilmesini istersiniz. Kazan-kazan çözümleri uygulamaya çalışın. Kedileri olan pek çok insan gibi, sizin de kedinizin bazı bölgelere girişini kısıtlamanız gerekiyorsa, izin verdiğiniz bölgelerin onun açısından ilgi çekici ve uygun olmasını sağlayın. (Cats&Dog)

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/1440502521e039c5a.pnghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/1440502521e039c5a-150x150.pngPisikediKedi ile yaşam ipuçları
Kediler dünyaya bugün olduklarından daha fazla söz geçirebilselerdi, her kapıda mutlaka kedi kapısı olurdu. Kediler, ne yazık ki kapalı kapı kavramını pek kabul etmezler. Bu minik dostların düşünceleri; 'Bir yere girmeyi neden bilerek engellersiniz ki?' şeklinde özetlenebilir... KEDİLERİN KAPILARA KARŞI KULLANABİLECEKLERİ NELERİ VARDIR-KENDİLERİ DIŞINDA? Basitçe söylemek gerekirse, kediler - en azından...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Eviniz onun için güvenli mi?

Eviniz onun için güvenli mi?

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Çok kedili hayat için ipuçları

Çok kedili hayat için ipuçları

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi ısırırsa kuduz olur muyum?

Kedinizle iletişim kurun

Kedinizle iletişim kurun