Kedi tırmalaması hakkında herşey

(Bu yazı 3 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kedi tırmığı hastalığı, bakteri taşıyan kedinin tırmalaması, ısırması ya da yalaması ile insanlara bulaşan bir hastalıktır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında ve yine özellikle çocuklarda görülmektedir. Bunun nedeni, mevsimsel şartlardan dolayı enerjisini atamayan iki türün (çocuklar ve kediler) çatışması olarak kabul edilebilir.

Hastalığa neden olan Bartonella henselae bakterisi, kedinin tükürüğünde bulunur ve kediyi hasta etmez. Kediler arasında pireler ve diğer dış parazitler ile taşınır.kedi tırmalaması

Kedim tırmaladı. Hasta mıyım?

Elbette her tırmalanan ya da ısırılan hastalanmaz. Özellikle kedinize gerekli tıbbi bakımı sağlıyorsanız risk oldukça düşüktür.

Hastalığın en önemli belirtisi, tırmalanan/ısırılan bölgede, olaydan birkaç gün sonra oluşan sulu kabarcıklar ve yumrulardır. Aşılanma bölgesi adı verilen bu bölge yaygın olarak ellerde, kollarda ve kafa bölgesinde görülürken dokunduğunuzda acı hissi oluşturmaz.

Birkaç hafta içinde enfekte olan bölge yakınında ki lenf düğümleri şişer ve hassaslaşır. (Lenf düğümleri – lenf bezleri olarak da bilinir- bağışıklı sistemi organlarıdır) Örneğin kolunuzda ki bir çizikten enfeksiyon kapmanız halinde dirsek ya da koltukaltı lenf bezleri şişer. Bacağınızda oluşabilecek çiziklerde kasık bölgesinde şişlikler görülebilir. Bu şişlikler 2-5 cm genişliğinde kadar olabilir ve şişen bölgelerde kızarık ve hassasiyet görülebilir.

Pek çok çocukta lenf bezi şişmeleri en sık görülen semptomdur ve genellikle hastalık çok hafif seyreder.  Lenf bezi şişlikleri genellikle 2-4 ay içinde kaybolur.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/11/100.pnghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/11/100-150x150.pngPisikediKedi ile yaşam ipuçları
Kedi tırmığı hastalığı, bakteri taşıyan kedinin tırmalaması, ısırması ya da yalaması ile insanlara bulaşan bir hastalıktır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında ve yine özellikle çocuklarda görülmektedir. Bunun nedeni, mevsimsel şartlardan dolayı enerjisini atamayan iki türün (çocuklar ve kediler) çatışması olarak kabul edilebilir. Hastalığa neden olan Bartonella henselae bakterisi, kedinin tükürüğünde...

(Sayfa 1 / 3)

(Bu yazı 3 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Eviniz onun için güvenli mi?

Eviniz onun için güvenli mi?

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Çok kedili hayat için ipuçları

Çok kedili hayat için ipuçları

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi ısırırsa kuduz olur muyum?

Kedinizle iletişim kurun

Kedinizle iletişim kurun