Kedi Niye Dışkısını Gömer? | Pisikedi.com

Kedi Niye Dışkısını Gömer?

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Bu eylemden hep kedinin titizliğinin ve temizliğinin bir işareti olarak bahsedilir. Pasaklı köpeklerin sahipleri, kedilerin köpeklere üstünlüğü konusunda ısrar eden kedi sahiplerinden sürekli bunu dinler. Ne var ki dışkı gömmenin kedi hijyeninin bir işareti olduğu yönündeki bu hayli rağbet gören yorum, şöyle sıkı bir incelemeye tabi tutulduğunda dağılır gider.

185
Aslında kedilerin dışkılarını gömmesi, koku teşhirini azaltmanın bir yoludur. Dışkı gömmek, sosyal statüsü konusunda endişeli, ast konumdaki bir kedinin eylemidir. Baskın konumdaki erkek kedilerin, gömmek şöyle dursun, dışkılarını reklamını yaparmışçasına küçük tepeciklerin üstüne ya da kokunun azami etkiyle etrafa yayılabileceği bir başka yüksek noktaya yerleştirdikleri saptanmıştır. Dışkılarını gömenlerin ise daha zayıf, daha bastırılmış kediler olduğu görülmüştür. Evcil kedilerimizin böylesine dikkatli bir gömme rutini gerçekleştirmesi, bizi (ve belki mahalledeki diğer kedileri) kendileri üzerinde ne kadar baskın gördüklerinin bir işaretidir. Pek şaşırtıcı da değildir bu. Ne de olsa fiziksel olarak onlardan daha güçlüyüz ve kedi hayatının en önemli unsuru, yani yemek kaynağı tamamen bizim kontrolümüzde. Baskınlığımız yavru kedilik döneminden başlayıp devam ediyor, hiçbir zaman da ciddi şekilde şüpheli bir hal almıyor. Aslanlar gibi büyük kediler bile onlara yakın olan sahipleri tarafından bir ömür boyu bu ast rolde tutulabilir, dolayısıyla da küçük evcil kedinin sürekli bize hayranlık duyması ve bu yüzden sürekli dışkısını gömmesi pek şaşırtıcı değil.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/11/185.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/11/185-150x150.jpgPisikediKedi ile yaşam ipuçlarıKedi Niye Kakasını Gömer?
Bu eylemden hep kedinin titizliğinin ve temizliğinin bir işareti olarak bahsedilir. Pasaklı köpeklerin sahipleri, kedilerin köpeklere üstünlüğü konusunda ısrar eden kedi sahiplerinden sürekli bunu dinler. Ne var ki dışkı gömmenin kedi hijyeninin bir işareti olduğu yönündeki bu hayli rağbet gören yorum, şöyle sıkı bir incelemeye tabi tutulduğunda dağılır gider. Aslında...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)