Kedi nanesi nedir?

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kedi nanesi, kediler ve aynı şekilde kedi severler için son derece etkileyicidir. Nepeta cataria’nın yaklaşık 250 farklı türü vardır ve kedi nanesi ya da kedi otu gibi çeşitli şekillerde tanımlanmaktadır. Kedi nanesi, kedi oyuncaklarına doldurulabilmekte, rahatça satın alınabilmekte ya da bahçede yetiştirilebilmektedir. Limon kokusu yayan türleri bile vardır. Bazı insanlar kedi nanesini, kedilerini bazı oyuncakları, özellikle de tırmalama ağaçlarını kullanmaya teşvik etmek için kullanmaktadır.
cat-eating-grass
Bir Reaksiyonun Tetiklenmesi
Her kedi, kedi nanesine tepki vermeyecektir – bu reaksiyonun, her bir kedinin genetik yapısına uygun olarak ‘fiziksek bir bağlantı’ gösterdiği düşünülmektedir. Birleşik Krallık’daki kedilerin yaklaşık %80’i kedi nanesine tepki verirken, tepki göstermeyen kedilerden oluşmuş küçük bir genetik havuzdan gelmeleri nedeniyle, Avustralya’daki kedilerin çoğu, kedi nanesine tepki vermemektedir. Aynı zamanda yavru kedilerin 6-8 haftalık oluncaya kadar kedi nanesine tepki gösterme eğiliminde olmadıkları ve bu durumun, davranışın tam olarak gelişmesinden önce 12 haftalık oluncaya kadar sürebildiği gözlenmiştir.

Kedi Çılgınlığı!
Kedi nanesine tepki veren kedilerde, öforik davranış, yuvarlanma, mırıldama, acı acı bağırma, yalanma, sıçrama ve hatta tükürük salgılama eğilimi görülmektedir. Bu güçlü reaksiyon yalnızca birkaç dakika sürmekte ve 1-2 saat boyunca davranışı tekrarlama eğilimi görülmemektedir. Tekrar tekrar kullanımda, kedinin bu bitkiye reaksiyon gösterme olasılığının azalma eğiliminde olduğu görülmektedir; dolayısıyla bir bağımlılık davranışı gelişme riski mevcut değildir. Bazı uzmanlar, kedilerinin, kedi nanesi deneyiminin zevkini yaşamaya devam etmesini istemeleri halinde, kedi sahiplerinin bu bitkiyi yalnızca haftada iki kez vermelerini önermektedir.

Mucizeler yaratır mı?
Kediler, kedi nanesini yeme eğilimi göstermez; ancak yapraklarını çiğnemeleri ya da bunları ağızlarının tavanına bastırmaları da nadir görülen bir durum değildir. Bu hareket, nepelakton adlı etkin maddeyi içeren yağları serbest bırakmaktadır. Kokunun, nepelaktonun etkilerini göstermesinin başlıca yolu olduğu düşünülmektedir ve etkin madde, zaman içinde parçalanma eğilimi göstermektedir. Bu nedenle, kedi nanesi kullanılacağı zamana kadar buzdolabında saklanmalıdır.

Çim Yetiştirme
Kedilerin dışardaki çimleri çiğnemesi nadir görülen bir durum değildir; bu, sıklıkla evin içinde yaşayan kedilerin yoksun oldukları bir deneyimdir. Kedi çiminin herhangi bir besleyici değer taşıdığı ya da zorunlu bir gereksinim olduğu düşünülmemekle birlikte, kedilerin bu deneyimden oldukça büyük bir zevk aldığı yönünde yaygın bir düşünce vardır. Ona çim sağlamanız, kedinizin çoğu toksik olan saksı bitkilerini çiğnemesini de önleyebilir. Yararlı çim türleri tohum olarak satılabilmeke ve evin içinde yetiştirilebilmektedir. Dile saplanma ya da zarar verme olasılıkları daha düşük olduğundan, buğday ya da yulaf çimi gibi yumuşak türler daha sık önerilmektedir. Kedilerin en fazla hızla büyüyen genç filizlerden hoşlandığı görüldüğünden, tohumların birkaç haftada bir tekrar ekilmesi en iyi yöntemdir. Çimlerin boyu 8-10 cm’ye ulaştığında, kedinizin serbestçe ulaşabilmesini sağlamak için çimi mama ve su kaplarının yanına koyun. Bazı kediler çim içeren tüy yumakları kusabilir, ancak bu konuda endişelenmeye gerek yoktur – gerçekten de bazı insanlar tüy yumaklarının tıkanmalara ve blokajlara neden olmasını önlemesi açısından çimin yararlı olabildiğini düşünmektedir.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/cat-eating-grass.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/cat-eating-grass-150x150.jpgPisikediKedi ile yaşam ipuçları
Kedi nanesi, kediler ve aynı şekilde kedi severler için son derece etkileyicidir. Nepeta cataria'nın yaklaşık 250 farklı türü vardır ve kedi nanesi ya da kedi otu gibi çeşitli şekillerde tanımlanmaktadır. Kedi nanesi, kedi oyuncaklarına doldurulabilmekte, rahatça satın alınabilmekte ya da bahçede yetiştirilebilmektedir. Limon kokusu yayan türleri bile vardır. Bazı...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Eviniz onun için güvenli mi?

Eviniz onun için güvenli mi?

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Çok kedili hayat için ipuçları

Çok kedili hayat için ipuçları

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi ısırırsa kuduz olur muyum?

Kedinizle iletişim kurun

Kedinizle iletişim kurun