Güzel kedi fotoğrafı nasıl çekilir?

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Her kedi benzersizdir ve her ‘evcil hayvan sahibinin’ gözünde, kendi kedisi dünyaya gelmiş en güzel hayvandır. Ve olması gereken de budur. Fakat sizin için her zaman bir hazine olacak olan bu fotoğrafta, bu ruhu, bu kişiliği, kedinizdeki bu ‘özel şeyi’ nasıl yakalayabilirsiniz? O halde size iyi bir haberimiz var: ekonomik dijital kameraların kullanıma sunulması, bu işi her zamankinden daha kolay hale getirdi… Kedinizin baş döndürücü bir görüntüsünü elde etmek için kullanacağınız bu teknik, diğer tüm yabanıl yaşam fotoğraflarını çekmek için kullandığınız teknikle neredeyse aynıdır – büyük bir sabır; ışık ve pozlandırmada esneklik; hayvanın duygularının farkına varma ve bir sürü ama bir sürü çekim! Dijital bir kamera ile, kaç tane fotoğraf çektiğiniz önemli değildir; bu yüzden gönlünüzün dilediği kadar fotoğraf çekebilirsiniz – daha fazla fotoğraf çekmeniz, mükemmel bir görüntü yakalama şansınızı arttırır. Yine de, hazırlık yapmak iyi bir fikirdir ve burada, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı yararlı ipuçları sunuyoruz…images (10)

Odaklanın
Kedinizin fotoğrafını çekmek için kameranızı almadan önce dahi, gelecek kuşaklar için gerçekten hangi fotoğrafı çekmek istediğinizi düşünün. Uyurken tüm bir kanepeyi ele geçirmeyi nasıl başardığı mı? Yoksa, bir ceylan gibi yerden kitaplığın üstüne sıçrama şekli mi? Belirli bir amacınız varsa, ‘fotoğraf çekiminizin’ zamanını buna göre planlayın ve o anın gelmesini bekleyin. Odağınız, en hızlı hareketi yakalama açısından da önemlidir. Kameranın otomatik odaklama sisteminin, katı ve hareketsiz bir nesneye (bir göz küresi ya da tasma gibi) kilitlenmede sağladığı başarının bir tüy kümesine kıyasla daha yüksek olacağını unutmayın. Ve kediniz hareket edip kameraya olan uzaklığını değiştiriyorsa, bunu telafi etmek için her zaman odaklama ve tekrar odaklamayı sürdürmeyi unutmayın; böylece o mükemmel an geldiğinde, ‘iğne keskinliğindeki’ çözünürlükte o anı yakalayabilirsiniz.

Sabırlı olun
Kediniz, onun fotoğrafını çekmeye çalıştığınızı bilemez – “kıpırdamadan dur, tam orada!” ya da”şimdi biraz sola kay” gibi komutlara uymayı reddetmesinin nedeni de budur. Bu yüzden, onun iyi bir zamanında mükemmel bir poz yakalayıp çekmek için yalnızca onu beklemek zorundasınız. Haydi rahat olun, onun peşinde koşmayın. Kameraya bakmasını istiyorsanız, dikkatini çekmek için kameranızın üzerine sevdiği bir oyuncak koymayı deneyin.

Parlaklık verin
Genel bir kural olarak, fotoğraf makinesinin flaşı ile hayvanlar pek iyi geçinemez. Bazı kediler ani ışık parlamasında paniğe kapılır ve flaş, bir hayvanın belirgin özelliği olan zengin renkleri ‘zayıflatma’ eğilimi göstermez. Doğal ışık – dışarıdaki ya da içeride bir pencereden gelen – kedi için yalnızca çok daha az ‘travmatik’ olmakla kalmayıp, aynı zamanda reklerin oluşumu açısından çok daha iyi sonuçlar verir. Ve yeterince fazla ışık yoksa, dijital fotoğrafın iyi yönü, fotoğraf karesine daha sonra bilgisayarınızda yapay olarak parlaklık kazandırabilmenizdir.

Hazırlığınızı yapın
Çekime başlamadan önce, doğru mercek kullandığınızdan ve kameranızı doğru ‘çekim moduna’ ayarladığınızdan emin olmalısınız. Bir SLR kamera kullanıyorsanız, kedinizin gözüne görünmeden uzak bir mesafeden ayrıntılı ‘yakın’ çekimler yapmanızı sağlayacak daha yüksek bir büyütme kapasitesi olan zoom objektif mercekleri kullanmak isteyebilirsiniz. Hayvanlar çok hızlı hareket ettiğinden, kameranızı hızlı bir pozlandırma süresine ayarlamalısınız; aksi takdirde, kediniz başını her oynattığında, bir dizi hareket bulanıklığı elde edersiniz. SLR kamerada ‘örtücü öncelik’ (shutter priority) modunu ve hızlı kamera çekimi opsiyonunu – saniyede 1/200 ya da daha hızlı – seçin ve kamerayı kendi pozlandırma ayarlarıyla çalışmaya bırakın. Veya ‘doğrult ve çek’ türü bir kamera kullanıyorsanız, hızlı hareket olaylarını yakalamak için önceden programlanmış olabilecek ‘spor modunu’ (sports mode) seçin. Sürekli çekim özelliği varsa, kameranızı aynı şekilde bu seçeneğe ayarlayın – şansınız yaver gidebilir ve hareket halindeki kedinizin tüm hareket dizini içeren mükemmel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Kompozisyonunuzu oluşturun
İyi bir fotoğraf yalnızca objektifi modelinize çevirerek çekilmez. Kedinizin yanı sıra, fotoğrafta olmasını istediğiniz her şeyi düşünmelisiniz. Fon ne olacak? Bir kanepe mi, bahçedeki bir ağaç mı, yoksa kedinizin tırmalama ağacı mı? Belki de yalnızca hayvan üzerinde odaklanmak istersiniz. Kameranızın merceği geniş bir diyafram açıklığına ayarlanabiliyorsa (düşük bir f-durağı ayarıyla, belki 4 ya da daha düşük bir değerde), kedinizin arkasındaki her şeyin flu görüneceği ‘alan derinliğini’ kullanarak son derece sanatsal bir etki oluşturabilirsiniz. Kamera açıları üzerinde düşünün. Kedinizin dalgın bir şekilde göründüğü profilden çekilmiş; sürekli olarak uzaklara baktığı arkadan çekilmiş ya da doğrudan objektife baktığı bir fotoğrafı olsun ister misiniz? Yere oturup onun düzeyine indirin – bu yalnızca kedinizin başının üstünden aşağıya doğru çekim yapmaya kıyasla daha iyi bir perspektif sağlamakla kalmayacak, onun rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Kapsayıcı olun
Fotoğraf karesinde insanların olması sizi yıldırmasın. Sevdiğiniz başka bir kişi de yer alıyorsa, bu fotoğraf gelecekte çok daha özel olacaktır. Bazen yalnızca kediyi okşayan bir elin gimesi, fotoğrafa ek olarak gerçek bir duygusal sıcaklık kazandırmak için yeterlidir ve bu aynı zamanda, çok hareketli bir kediyi fotoğraf çekebilmeniz için yeterince uzun bir süre hareketsiz tutmanın ‘gizli’ bir yoludur. İnsan ve kedinin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu izleyin. Şansınız varsa, bakışlar onlar arasında gidip gelirken ya da kedi gevşeyip mutlulukla gülümsemeye başladığında mükemmel, samimi bir anı yakalayabilirsiniz.

Son olarak, her şey için en iyi ipucu…
İlk denemede başarıya ulaşamazsanız, denemeye devam edin. Böylece kediniz, siz ve kameranızın etrafında olmasına daha fazla alışacak, bunu umursamayıp doğal davranmaya başlayacaktır.
Ve işte o zaman, gelecekte her baktığınızda daima kalbinizi yumuşatacak olan bir fotoğraf çekeceksiniz.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/images-10.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/images-10-150x150.jpgPisikediKedi ile yaşam ipuçları
Her kedi benzersizdir ve her 'evcil hayvan sahibinin' gözünde, kendi kedisi dünyaya gelmiş en güzel hayvandır. Ve olması gereken de budur. Fakat sizin için her zaman bir hazine olacak olan bu fotoğrafta, bu ruhu, bu kişiliği, kedinizdeki bu 'özel şeyi' nasıl yakalayabilirsiniz? O halde size iyi bir haberimiz var:...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Eviniz onun için güvenli mi?

Eviniz onun için güvenli mi?

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Çok kedili hayat için ipuçları

Çok kedili hayat için ipuçları

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi ısırırsa kuduz olur muyum?

Kedinizle iletişim kurun

Kedinizle iletişim kurun