Eyvah! Kedimi yıkamalıyım | Pisikedi.com

Eyvah! Kedimi yıkamalıyım

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kediniz ne düşünürse düşünsün, yıkanmak onu öldürmez – ve sizi de öldürmez. Uzun ve ipeksi tüylere sahip olan kedilerin ayda bir veya iki kez yıkanmaları gerekir; kısa tüylü kediler ise birkaç ayda bir yıkanma şansına sahiptir.
Kedinizi yıkamadan önce taramanız gerekir, çünkü keçeleri ve dolaşıklıkları ıslandıktan sonra temizlemek mümkün değildir – bunları ancak keserek kurtulabilirsiniz. Kediniz izin verirse, kulaklarına küçük birer parça pamuk tıkın ki kulaklarına su kaçmasın (ama sonra bunları çıkarmayı unutmayın!).z1
Kedinizi lavabonun içinde yıkayın (bu hem sırtınız için daha iyidir hem de aynı hizada olmanızı sağlar) ve ılık su kullanın. Kedinizi ıslatmadan önce hazırlamanız gereken şeyler:

✓ Havlular: Kedinizi banyodan hemen sonra kurulamak için havlulara ihtiyacınız olacak, ve tabi ki bir tane de lavabonun içine koyun ki kediniz yere sağlam basabilsin. Veya pencere teli de koyabilirsiniz, böylece kediniz tırnaklarını size değil ona geçirir!

✓ Duş başlığı: Kedinizi suyun içinde tutmayın. Onu yakın mesafeden duş başlığıyla yıkayın ve sonra da aynı şekilde durulayın. Lavabonuzda duş başlığı yoksa, musluğun ucuna takılabilen başlıklardan alın. Bunları herhangi bir nalburda gayet düşük bir fiyata bulabilirsiniz.

✓ Şampuan: Kedilere özel şampuan veya bebe şampuanı kullanın; asla köpekler için satılan pire şampuanlarından kullanmayın.

Kedinizi yıkamak için aşağıdaki adımları izleyin:
1. Kedinizi ense kökünden sıkıca tutun ve yavaşça lavabonun içine sokun.
2. Duş başlığıyla nazikçe ve iyice ıslatın.
3. Boynundan başlayıp arkasına doğru ilerleyerek iyice şampuanlayın ve sonra aynı sırada geri dönün.
4. İyice durulayın.
5. Çok kirliyse bunu bir kez daha tekrarlayın.
6. Kediniz ipeksi tüylere sahipse, yumuşatıcı krem de kullanın ve sonra yine iyice durulayın.
7. Durulamaktan bahsettik, değil mi? Çok iyi durulamalısınız. Şampuan veya krem artığı kalmasın. Aksi halde bunlar pul pul kuruyup kedinizin tüylerinin görüntüsünü bozar; en kötü durumda ise, uzun süre banyo ürünlerine maruz kalan cildi tahriş olabilir.
8. Havluyla kurulayın ve sonra bırakın mağrur bir şekilde yürüyüp gitsin -bunu haketti.
9. Tamamen kuruyana kadar da sıcak evin içinde kalsın.
Saç kurutma makinesi de deneyebilirsiniz ama bu faydadan çok dert açabilir başınıza. Zaten yeterince rahatsız olacağı için, en iyisi onu kendi haline bırakın, sıcacık bir yerde dursun.

z3Tamam itiraf ediyoruz: Bu işi olduğundan daha kolaymış gibi anlatıyoruz. Kedinizi yıkamak her ikinizin de en hoşlandığı işlerden biri olmayacaktır ama tereddütlü davranırsanız kediniz bunu hisseder. Onu sıkıca tutun; eğer birazcık gevşeme hissederse kurtulmak için elinden geleni yapacaktır. Kontrolünüzü kaybettiğinizi hissederseniz, bırakın gitsin: tırmalanmaktansa kendinizi toparlayıp yeniden denemek daha iyidir.

Kedilerin çoğu, özellikle yavruyken başlanırsa yıkanmaya tahammül edebilirler ama ağ örgülü bir torba içinde yıkamayı daha kolay bulabilirsiniz. Narin çamaşırları yıkamak için kullanılan büyük boy fileleri kullanabilirsiniz veya herhangi bir hayvan mağazasından, kataloglardan veya internetten kedi yıkamak için özel tasarlanan filelerden de alabilirsiniz. Bu fileler kedinizi güvenle yıkayabilmenize yardımcı olur ama kediniz bu işe gerçekten karşı çıkıyorsa, onu zorlamayın. Bunun yerine profesyonel bakım yaptırın.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/z1.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/z1-150x150.jpgPisikediKedi ile yaşam ipuçlarıkedi nasıl yıkanır,kedi yıkama ipuçları,kedi yıkarken yapmanız gerekenler
Kediniz ne düşünürse düşünsün, yıkanmak onu öldürmez - ve sizi de öldürmez. Uzun ve ipeksi tüylere sahip olan kedilerin ayda bir veya iki kez yıkanmaları gerekir; kısa tüylü kediler ise birkaç ayda bir yıkanma şansına sahiptir. Kedinizi yıkamadan önce taramanız gerekir, çünkü keçeleri ve dolaşıklıkları ıslandıktan sonra temizlemek mümkün değildir...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedimi yıkamanın 11 adımı

Kedimi yıkamanın 11 adımı