Unutma! O da bir çocuk

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Yavru kediniz oyun oynamak için doğdu
Oyun zamanı geldiğinde, yavru kediniz için bu doğaldır ve her şey bir oyuna dönüşecektir. Buruşturularak topa dönüştürülmüş bir parça kağıt ya da alüminyum folyo, bir kalem kapağı ya da bir parça ipe bağlanıp sarkıtılan herhangi bir küçük obje; yavru kediler, baştan çıkaran bir oyun çağrısına kolay kolay direnemez. Daha da iyisi, eğlence ve oyunlara katılmanız onu daha mutlu edecektir; oyun zamanının ikiniz arasında güçlü bir bağ oluşturmasının nedeni de budur.

Cute wided eyed kitten looking at the camera

Onun da bir çocuk olduğunu unutmamak gerekir

Keşfedilecek yeni bir dünya
Çok meraklı bir küçük hayvan olan yeni yavru kediniz, keşfetmeyi, özellikle de kapalı alanları keşfetmeyi sevecektir. Bir kağıt torba, açık bir dolap ya da çekmece, yatağın altı; çok meraklı bir yavru kedinin yalnızca bunların içinde ne olduğunu bulması gereklidir. O halde bir uyarı: yavru kediler içinde kapalı kalacağını bilmediğinden, lütfen çamaşır makinenizin ya da çamaşır kurutma makinenizin kapağını açık bırakmayın. Ve ne yaparsanız yapın, klozetin kapağını açık bırakmayın…
Yavru kedinin kendi oyuncakları
Çok sayıda eğlenceli yavru kedi oyuncağınız, özellikle de küçük yumuşak oyuncaklarınız olabilir. Bunlar kolayca etrafta dolaştırılabilir ya da tırnaklarının veya dişlerinin arasına alınabilir. Ve yumuşak bir oyuncakla saklambaç oynamanız, doğuştan gelen avlanma içgüdüsünü oyuna dönüştürecek ve yavru kediniz ‘avını’ izleyip bularak saatlerce eğlenecektir. Ona kedi nanesi doldurulmuş bir oyuncak verin ve mutlulukla yuvarlanışını izleyin; kedi nanesi, nepetalakton adı verileni kedilerin sevdiği bir madde içerir. Ancak dikkatli olun; bazı kediler hiç tepki vermezken, bazıları da kedi nanesine saldırganca bir tepki verir.

Bir yavru kedinin doğal ilgisi, saksı bitkilerinizden bir ısırık almayı denemesine yol açabilir ve bunların çoğu zehirli olabilir. Bir önlem olarak, saksılarınızda hangi bitkilerin olduğunu kontrol etmek ve tehlikeli olan tüm bitkileri ulaşılamayacak bi yerde tutmak iyi bir fikirdir. Zambak, Atatürk çiçeği ve siklamen, kediler için özellikle zehirli olabilir.

Başlangıçtan itibaren tırmalama
Tırmalama ve gerinme, yavru kedinizin refahı için zorunludur ve perdeleriniz ya da yumuşak döşemelik kumaşlarınız neredeyse kesin olarak kolay birer hedeftir. Ancak ilk günden itibaren ona bir tırmalama tahtası verirseniz, dikkatini mobilyalarınızdan uzaklaştırma açısından yararlı olduğu ortaya çıkmalıdır. Tırnaklarını kısa tutmak daha da iyi olacaktır. Yavru kediniz başlangıçta tırmalama tahtasına ilgi göstermezse, tabanının etrafına biraz kedi nanesi serpmeyi deneyin. Kedilerin çoğu bu kokuya direnemez; dolayısıyla sonunda bu ağacın öyle kötü bir fikir olmadığını düşünecektir.

Sonuç olarak, yavru kediler ve çocuklar birbirleri için yaratılmıştır

Çocukların yavru kedileri tapınırcasına sevmeleri çok şaşırtıcıdır. Ancak 5 yaşından küçük çocuklar söz konusuysa, 6 aylıktan küçük bir yavru kediyle oyun oynamalarına izin vermemenizi tavsiye ederiz. Bunun nedeni yavru kedilerin çok oyuncu, tırnakları ve dişlerinin ise çok keskin olmasıdır; çok küçük bir çocuk, tırmalamanın oyunun küçük bir cilvesi olduğunu anlayamaz. Çocuklar için, ailesindeki bir evcil hayvanla birlikte büyümek müthiş bir deyenimdir; her ikisi de birbirini anlamak için yeterince büyüdüğünde, aralarında çok daha mutlu bir ilişki oluşacaktır.

Çocuklarınıza, ailenin bu yeni üyesinin nasıl bakılacağını; onunla nasıl oyun oynanacağını, ne yediğini ve ne kadar yediğini öğretin (ne yemediğini söylemeyi unutmayın). Ve mama kabını yıkama işini sırayla yapmalarını sağlayarak onlara sorumluluk duygusu kazandırın. Bir yavru kedi dayanılmaz olsa da, çocuklar onun ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu ve çok ihtiyaç duyduğu dinlenme için yatağına kıvrıldığında rahatsız edilmemesi gerektiğini bilmelidir.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/Adorable-Kitten-1024x682.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/Adorable-Kitten-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimi
Yavru kediniz oyun oynamak için doğdu Oyun zamanı geldiğinde, yavru kediniz için bu doğaldır ve her şey bir oyuna dönüşecektir. Buruşturularak topa dönüştürülmüş bir parça kağıt ya da alüminyum folyo, bir kalem kapağı ya da bir parça ipe bağlanıp sarkıtılan herhangi bir küçük obje; yavru kediler, baştan çıkaran bir oyun...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?