Kedinizi patlatmayın

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Ünlü kedi davranışı uzmanları kedileri balonlara benzetiyorlar.

Eğer benim kedim çok agresif diyorsanız, onu sakin aslına döndürmek için ilk yapmanız gereken şey, bunun kedinizin değil, sizin hatanız olduğunu kabul etmenizdir.

Bir balonu gereğinden fazla şişirirseniz, patlar! Bu balonun hatası mıdır?

Elbette hayır. Her kedinin (balonun) patlama seviyesi farklıdır. Hatta aynı kedinin patlama noktası bile ortama göre farklılık gösterebilir. Bazıları biraz şişince patlar, bazıları daha dayanıklıdır. Ama eninde sonunda patlar.

Bu patlama, kedi sizin elinizde iken olursa, hafif çaplı tahribat oluşturabilir. Tabi burada patlamanın şiddeti oldukça önemli. Kedi ne kadar şişti ise, o kadar tehlikeli olabilir. O yüzden kedinizi iyi tanımanız, ne zaman patlayacağını bilmeniz, bu tahribatı en aza indirecektir. Patlamadan önce onu rahat bırakırsanız, zarar görmezsiniz.

kediniz bir balon

Peki kedinizi neler şişirir?

Kedinizi en fazla şişiren şey, onun istemediği zamanlarda, onu sevmenizdir. Sevilmek istendiğinde zaten haberiniz olur. Onu, o istediği zaman, onun istediği kadar severseniz, şişmeyecektir.

Kedinizin göbeğine, patilerine ve özel bölgelere dokunmak onu aniden patlatabilecek yanlışlardandır.

Korku ve panik de onu birden şişirir ve patlamasına neden olur. Korktuğu bir hareket, bir ses ya da bir cisim onu tetiklediğinde, bırakın kendini güvende hissedeceği yere gitsin.

Ve agresif oyunlar ve sevme, kedinizi patlatabilecek diğer bir hatadır. Biz insanların bazen tuhaf sevme şekilleri olabiliyor. Ya da onlara tuhaf (tehdit) gelebiliyor. Sevdiğimize “Yerim, ısırırım, koparırım” diyoruz aslında biraz tuhaf gerçekten. Kedinizi çok ama çok seviyor olabilirsiniz. Ama, o her zaman kontrolün kendinde olmasını istiyor. Unutmayın.

Aslında hayvancağız size patlamak üzere olduğunu belli ediyor. Gitmek istiyor mesela, ya da kuyruğunun uç kısmını hafif hafif titretiyor.

Bununla birlikte, özellikle bebekliğinde bu patlamaları yaşayan kedicikler, bunu alışkanlık haline getirip, kendi kendilerini şişirip, kendi kendilerine patlamalar yaşayabiliyorlar.

Sonuç olarak, kritik dereceye geldiğini hissettiğinizde bırakın, havası sönsün. Bırakmazsanız, yapacaklarından onu sorumlu tutmayın.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/balloon_cat_3.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/balloon_cat_3-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimi
Ünlü kedi davranışı uzmanları kedileri balonlara benzetiyorlar. Eğer benim kedim çok agresif diyorsanız, onu sakin aslına döndürmek için ilk yapmanız gereken şey, bunun kedinizin değil, sizin hatanız olduğunu kabul etmenizdir. Bir balonu gereğinden fazla şişirirseniz, patlar! Bu balonun hatası mıdır? Elbette hayır. Her kedinin (balonun) patlama seviyesi farklıdır. Hatta aynı kedinin patlama...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?