Kedim mobilyalarımı tırmalıyor

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kedilerin yüzeyleri tırmıklama gereksinimleri vardır ve tırmalanacak bir şey bulamazlarsa bunu mobilyalarınız üzerinde giderirler. Neyse ki doğal dürtülerini tatmin edebilecekleri ve sizin de evinizi hasardan koruyabileceğiniz kabul edilebilir bir alternatif vardır.

Tırmıklama ya da ‘bilemek’ kedinizin çok makul iki nedenle yapmak zorunda olduğu doğal bir davranıştır. Bunlardan birincisi, tırnaklarını sivri tutması, ikincisi de (işeme ile birlikte) alanını işaretlemek için kullandığı bir yöntem olmasıdır. Tırmıklama başka kedilerin görebileceği izler bırakır, bundan başka tırnakların arasında tırmıklanan yüzeyde kedinin kokusunun yerleşmesine neden olan bezler vardır. Tırmıklama ayrıca kedinizin formda kalmasını sağlar çünkü gerilme hareketi ön bacak kaslarının çalışmasına yardımcı olur.

Tırmalama tahtası ev kedilerinin tırnaklarını sivriltmeye ve alanlarını işaretlemeye doğal eğilimlerine çözüm sunan gerekli bir araçtır.

Tırmalama tahtası ev kedilerinin tırnaklarını sivriltmeye ve alanlarını işaretlemeye doğal eğilimlerine çözüm sunan gerekli bir araçtır.

TIRMALAMA İÇİN ÇÖZÜMLER
Dışarıya çıkan kediler genellikle tırmalayabilecekleri çeşitli ağaç ve çitler bulabilirler, bu yüzden de evdeki eşyaları tırmalamazlar. Evde tutulan kediler de aynı güdülere sahiptirler ve bunun için bir çareye (ve düzenli tırnak kesimine) ihtiyaçları vardır. Tırmalama doğal bir davranış olduğundan bunu yaptığı için kedinizi cezalandırmamalısınız. Onun yerine kedinize, tırnaklarını geçirebileceği sisal ya da benzer bir materyalle kaplı, sağlam bir tırmalama tahtası alın. Sağlam olduğundan emin olun çünkü kediniz sallanan bir tırmalama tahtasını kullanmaz. Kedinizin kendisini tamamen esnetebileceği kadar uzun olmalıdır (kediler tırmalamak için dimdik ayakta dururlar). Ya da duvara sabitlenebilen bir tırmalama tahtası alabilirsiniz. Köşeler için ayrıca dik açılı olanlar da satılmaktadır.

Eğer kediniz mobilyalarınızı tırmalıyorsa tahtasını oraya yakın bir yere çekin. Mobilyaların sevdiği kısımlarını plastik örtü, yapışkanlı bant veya alüminyum folyo gibi malzemelerle kaplayarak kedinizin erişimini engelleyin. Kedinizi, tırmalama tahtasını kedi nanesi ile ovarak ve onu her kullandığında bol bol överek teşvik ediniz. Ancak kedinizin patilerini tahtaya yerleştirip nasıl tırmalanacağını ‘gösterme’ hatasına düşmeyin çünkü o zaman kediniz tahtayı kullanmayı reddedebilir.
Kediniz tahtayı kullanmaya başladıktan sonra -her seferinde çok az bir mesafe olacak şekilde- size daha uygun bir yere doğru çekebilirsiniz. Ancak kedinizin hiç uğramadığı bir yere yerleştirmemelisiniz yoksa kediniz tahtayı tamamen dışlayabilir ve yeniden mobilyalarınızı tırmalamaya başlayabilir.

⊕Kedi bakımı

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/kedi-tırmalama.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/kedi-tırmalama-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimikedi koltuk tırmalama,kedi mobilya tırmıklama
Kedilerin yüzeyleri tırmıklama gereksinimleri vardır ve tırmalanacak bir şey bulamazlarsa bunu mobilyalarınız üzerinde giderirler. Neyse ki doğal dürtülerini tatmin edebilecekleri ve sizin de evinizi hasardan koruyabileceğiniz kabul edilebilir bir alternatif vardır. Tırmıklama ya da 'bilemek' kedinizin çok makul iki nedenle yapmak zorunda olduğu doğal bir davranıştır. Bunlardan birincisi, tırnaklarını sivri...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)