Kedim eve çiş yapıyor!

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Burada bakılması gereken iki önemli kriter var.

Kedi eve yeni geldi ve tuvaleti kullanamıyorsa ona sıfırdan tuvalet eğitimi vereceksiniz ki gayet kolay bir süreçtir aslında. Çünkü kediler tuvaletini kum dışında başka yere yapma konusunda aslında oldukça isteksizdir. Hatta uzun saatler tuvaletlerini tutarlar. Yani tuvaletini kuma yapması sizin değil onun tercihidir aslında.

Ancak evdeki kediniz daha önce tuvaletini kullanıyorken son zamanlarda evin çeşitli yerlerine yapıyorsa sıkıntı biraz daha büyük. Bildiğiniz gibi kediler evin her yerinde gezer ve aklınıza pek çok soru işareti gelir. Acaba nerelere yaptı? Evde gezdikçe burnunuza aslında olmayan kokular gelmeye başlar. (tecrübeyle sabittir)

2404069584_0e4ff8df95

Bu durumu ilk farkettiğiniz zaman yapmanız gereken tek şey düşünmek. Neden?
Muhtemel sebepler olabilir. Aşağıda listelemeye çalıştığımız gibi.

* Büyük bir korku ya da huzursuzluk durumunda

* Barsak, idrar yolları rahatsızlığı söz konusu olduğunda

* Evde başka bir canlı ile egemenlik mücadelesi söz konusu ise

* Taşınma halinde yeni çevreye uyum sorunu yaşandığında

Olağandışı koşullar durumunda mutlaka bu koşulların ortadan kaldırılması için çaba harcanması gerekir. Kediler korku halinde tuvaletlerini kaçırırlar. Bu aslında aynı zamanda korku yaşanan yeri ileride kediye tekrar hatırlatacak bir savunma mekanizmasıdır. Ev halkı ile duygusal problem yaşayan kedilerde de tuvalet sorunu baş gösterebilir. Bu durumda problemin çözümü doğal olarak problemi yaratan insanoğlunun çözüm üretmesinden geçmektedir. Diğer taraftan evde diğer bir pet ile yaşanan egemenlik mücadelesinde ise hangi tarafın hangi tarafa anlayış göstereceğini kestirmek imkansız gibidir. Ama en iyi çözüm bu gibi durumlarda her iki tarafa da fazlasıyla sevgi ve anlayışlı davranmaktır. Huzursuzluk karşısında takınılacak otoriter bir tavır ulaşılmak istenenin tam tersi bir etki doğurur. Hastalıktan kaynaklana tuvalet sorunlarının çözümü ise tıbbi tedavi ile mümkündür. Özellikle aşırı ishal durumunda kediniz bu istenmeyen durumda başta kendisi duygusal olarak etkilenecektir. Çünkü temizliklerine çok düşkün olan kediler ishal gibi istekleri dışındaki tuvalet sorunlarından dolayı ciddi bir utanma ve rahatsızlık hissederler.

Benim size tavsiyem sorun devam ettiği müddetçe kedinizin ev yaşantısını sınırlandırın ve herhangi bir tuvalet durumunu kolayca fark edebileceğiniz (örneğin halı olmayan ortamlar) yerlerde gezmesine izin verin ve sürekli kontrol edin.

Ancak şunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın ki,

Kedinizin öncelikli tercihi daima kum olacaktır.
Eğer bu kural bozuldu ise asıl sorun kedide değil.
ONA KIZMAYIN…

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/2404069584_0e4ff8df95.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/2404069584_0e4ff8df95-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimi
Burada bakılması gereken iki önemli kriter var. Kedi eve yeni geldi ve tuvaleti kullanamıyorsa ona sıfırdan tuvalet eğitimi vereceksiniz ki gayet kolay bir süreçtir aslında. Çünkü kediler tuvaletini kum dışında başka yere yapma konusunda aslında oldukça isteksizdir. Hatta uzun saatler tuvaletlerini tutarlar. Yani tuvaletini kuma yapması sizin değil onun tercihidir...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?