Kedim başka mama yemiyor!

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Değişim, yaşamın kaçınılmaz bir gerçeğidir – kediler için bile! Örneğin ilk doğum gününü ele alalım. Yavru kedi olmaktan çıkıp yetişkinliğegeçişini belirten bu gün, bir kedi için gerçek bir dönüm noktasıdır. Daha büyük mama taneciğine ve yeni beslenme formülasyonuna alışmasını sağlamak için, artık yetişkin kedilere yönelik olan mama, birkaç gün boyunca kademeli olarak yavru kedi mamasıyla karıştırılabilir.
wallpaper-cat-eat-fish
Ancak bir yetişkin olmak, aynı zamanda seçimler de yapabilmektir ve yetişkin olduktan sonra kediler, fazla etki altında kalmayabilir ya da sevdikleri ve sevmedikleri konusunda daha katı olabilir. Kedi arkadaşınız kendisine ait pahalı kedi yuvası yerine kanepede uyumayı tercih ediyorsa, bu durum sizde fazla bir strese neden olmamalıdır; ama ya mama konusunda da titizlenirlerse?

Kedinin beslenme konusundaki her kaprisine boyun eğmeden önce ne kadar beklemelisiniz?
Artık, kedinizin her zamankinden daha bireysel olduğunu görmeye başlayacaksınız. Bazı kediler, insanlar gibi yeni şeyler denemeyi sever – yeni bir çeşit, kıvam değişikliği, konserve ve kuru mama karışımı vb. Bu şekilde yeniliklerden hoşlanma; neofili olarak adlandırılmakta ve kediniz, kişiliğine, ilk deneyimlerine, çevresine ve çok çeşitli başka etkilere bağlı olarak bu tip bir davranış gösterebilir.
Bazı kediler yeni şeylerden korkabilmekte ve aktif bir şekilde bu yeniliklerden nefret etmektedir. Bu tür kediler rutin şeylerden hoşlanır, nadiren değişiklik ister ve sıklıkla her gün aynı şeyi yemeyi tercih eder. Mama kaplarının altında her zaman bir örtü bulunuyorsa, bu örtünün kaldırılması, onları yemeyecek kadar sinirlendirebilir. Bu, kurtarılan ya da yeniden sahiplendirilen bir kedi almanız halinde göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir faktördür. Kedinizi eve getirmeden önce, yalnızca ne yediğini değil, ne kadar yediğini de, mümkün olduğunca fazla deneme yaparak belirlemelisiniz. Ancak yalnızca mama konusunda değil, oyuncaklar ya da dışarıdaki aktiviteler konusunda da yeniliklerden korkabileceklerini unutmayın.

Özellikle kediniz öğünler konusunda biraz seçiciyse, mamayı nasıl vereceğinizi bilmeniz de yararlı olabilir. Bazı kediler, tüm konserve mamaların vücut sıcaklığında verilmesini tercih eder. Ancak bu, her gün kullanacağınız bir teknik olmayabilir; kediniz kendini biraz kötü hissediyorsa, göz önünde bulundurulması yararlı olabilir. Konserve mamanın sıcak su kullanılarak sos kıvamına getirilip, kuru mamaya ilave edilmesi; bir kedinin kuru mamayı denemesi için onu cesaretlendirecek yararlı bir yol olabilir.

Şaşırtıcı olan şey, kendi vücut dilinize dikkat etmeyi düşünmemiş olabilmenizdir. Sizin özel bir mamayla ilgili algılarınız kediniz tarafından yakından gözlenecektir. Yalnızca son ambalaj tasarımını beğenmediyseniz, kediniz sizin ifadenizi ya da tutumunuzu, mamanın hiç hoşuna gitmeyeceğinin bir göstergesi olarak yorumlayabilir. ‘Olumlu düşünürseniz’, kedinizin de bunu yapma şansı yüksektir!

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/wallpaper-cat-eat-fish-1024x576.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/wallpaper-cat-eat-fish-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimi
Değişim, yaşamın kaçınılmaz bir gerçeğidir - kediler için bile! Örneğin ilk doğum gününü ele alalım. Yavru kedi olmaktan çıkıp yetişkinliğegeçişini belirten bu gün, bir kedi için gerçek bir dönüm noktasıdır. Daha büyük mama taneciğine ve yeni beslenme formülasyonuna alışmasını sağlamak için, artık yetişkin kedilere yönelik olan mama, birkaç gün...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?