Kediler ve idrar püskürtme hakkında

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

İdrar püskürtme
İdrar püskürtme tamamen doğal bir kedi davranışıdır ve kendileri hakkındaki bilgileri içeren bir yeri belirleme yöntemidir. Oturma odanıza yapılırsa, özellikle hoş bir şey olduğu söylenemez.
İdrar püskürtme sorununu çözmeye çalışmadan önce, yavru kedinizin gerçekten idrar mı püskürttüğünü, yoksa idrarını mı yaptığını belirlemeniz önemlidir. Kediler idrarını yaparken çömelirler; ancak idrar püskürtme ayakta durarak yapılır. Dikey yüzeylere küçük idrar fıskiyeleri pompalanır.

Ne yapılmalı
Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı olasılığını dışlamak için, yavru kedinizi veteriner hekime götürün.Bu tedavi edilebilen, ancak potansiyel olarak çok ciddi rahatsızlık, yavru kedinizin kum kabının dışına idrar yapmasına ve dolayısıyla idrar püskürtmeyle karıştırmasına neden olabilmektedir.
İdrar püskürtme, sıklıkla stres altındaki bir kedinin davranışıdır. Yavru kedinizin keyfini kaçırmış olabilecek son olayları düşünün. Bunlar, yeni bir bebeğin, başka bir evcil hayvanın gelişi ya da evin taşınması gibi ‘büyük’ şeyler ya da mobilyaların yavru kedinizin sevdiği yerden taşınması gibi ‘küçük’ şeyler olabilmektedir.

Kedinizin kendini tekrar mutlu ve güvende hissetmesi için ne yapabilirsiniz?
Hiçbir zaman idrar püskürttüğü için bir yavru kediyi azarlamayın. Kediler azarlamayı anlamaz ve idrar püskürtme sıklıkla stresin bir sonucu olduğundan, aslında sorunu kötüleştirebilir.
İdrar püskürtülmiş olan alanın tamamen temizlenmesi çok önemlidir. Bunun nedeni, kalıcı herhangi bir kokunun, yalnızca yavru kedinizi gidip orayı ‘doldurması’ için cesaretlendirecek olmasıdır.
Pek çok popüler ev temizlik deterjanı, amonyak ve klorür içermeleri nedeniyle uygun değildir. Bunların her ikisi de kedi idrarında bulunur ve dolayısıyla tekrar aynı yere idrar püskürtmesi için daha cazip hale getirebilir.

Dışkı bulunan yerleri bunun yerine biyolojik toz sabun ve suyla hazırlayacağınız bir çözeltiyi kullanarak yıkayın. Durulayın ve kurumaya bırakın. Bunun ardından, rengin solmadığını test ettikten sonra ispirto püskürtün. Yavru kedinizin tekrar odaya girmesine izin vermeden önce bu bölümün kurumasını bekleyin.

Kısırlaştırma
Kısırlaştırma , erkek kedilerin %80’inde idrar püskürtmeyi ortadan kaldırabilmekte ve çoğu durumda hemen başarıya ulaşmaktadır.

Devam eden sorunlar
Bu sorunun bulunduğu kedilerin büyük çoğunluğunda, evin içine idrar püskürtme hızla ve başarılı bir şekilde çözümlenebilmektedir. Bununla birlikte, sorunlar devam ederse, ilaç reçete edebilecek olan veteriner hekiminizden tavsiye istemeli ya da bir davranış danışmanını ziyaret etmelisiniz.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/cat-rolling-on-back.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/09/cat-rolling-on-back-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimi
İdrar püskürtme İdrar püskürtme tamamen doğal bir kedi davranışıdır ve kendileri hakkındaki bilgileri içeren bir yeri belirleme yöntemidir. Oturma odanıza yapılırsa, özellikle hoş bir şey olduğu söylenemez. İdrar püskürtme sorununu çözmeye çalışmadan önce, yavru kedinizin gerçekten idrar mı püskürttüğünü, yoksa idrarını mı yaptığını belirlemeniz önemlidir. Kediler idrarını yaparken çömelirler; ancak idrar...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?