Kediler neden yalanır?

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kediler uyanık oldukları zamanın çoğunu dilleriyle tüylerini yalayarak geçirirler. Bunu başlıca tüylerini temiz tutmak için yaparlar, ama bu tipik kedi ritüelinin aynı zamanda hijyenden başka nedenleri vardır.

Bir kedinin kendini yalamasını izlemek büyüleyici bir süreçtir. Çoğunun günde iki ya da üç kez tekrarladığı belirli bir rutini vardır. Bunun için en önemli araçları, sert ve dikenli yüzeyi bir tür fırça gibi görev yapan dilleridir. Kediler işe genellikle patilerini kullanarak yüzlerini ve ön ayaklarım kullanarak kulaklarının arkasını temizlemekle başlarlar. Kulak arkası dilleriyle yetişemedikleri çok az bölgeden biridir. Sonra bedenlerinin aşağısına inerek devam ederler, bir kedi kendi omurgasını kuyruğuna kadar yalayacak kadar esnektir.
Yalanma işlemi, kopmuş tüylerin ve kedinin kürkünde biriken kirlerle döküntülerin uzaklaştırılmasına yarar. Ama başka işlevleri de vardır. Yalanma işlemi kedinin derisindeki bezleri harekete geçirerek tüylerine, onun sıcak ve kuru kalmasını sağlayan su geçirmez yağların salgılanmasına yardımcı olur. Ve iyice yalanmış bir kürk kediyi düşmanlarına ve diğer unsurlara karşı doğal yollara korur. Bunun anlamı kürk zırhında bir düşman pençesinin ya da soğuk rüzgarın gireceği hiçbir açıklık kalmamasıdır. Kediler, sıcak havada yalanırken tükürüklerini biriktirirler ve bu tükürük sonradan buharlaşarak hayvanın serin kalmasını sağlar, insanlarda aynı işlevi gören terdir, ama kedilerin çok az sayıda ter bezi vardır.kediyalanması
Kediler genellikle kendilerini, sahipleriyle yakın temasta bulunduktan hemen sonra yalarlar. Bunu kısmen sizin kokunuzu tadabilmek, ama ayrıca insan kokularının ‘bulaşmış’ olabileceği kendi kokularını yeniden tesis edebilmek için yaparlar. Ve diğer pek çok sosyalleşmiş hayvan gibi birlikte yaşayan kediler de bir tür bağlılık olarak birbirlerini yalarlar. Paylaşılan bir koku mutlak bir aidiyet işaretidir, ilaveten yalama bazen sadece psikolojik nedenlerle de yapılabilir. Örneğin bir kedi, başka kedilerin ya da insanların önünde sandalyeden veya koltuktan düşmüşse yerleşip kendini temizlemeye başlar. Bu durumda yalama bir yer değiştirme hareketi haline gelmiştir; kedinin talihsiz düşüşünün o kadar da büyük bir sorun olmadığını gösterme biçimidir.

Kediler uyanık oldukları saatlerin üçte birini yalanarak geçirebilirler. Bu işlemi genellikle bedenin her tarafının temizlendiğinden emin olmaları için yaptıkları kontrol takip eder.

Yalanma, kedi belirsizlik veya heyecan hissettiğinde içine girdiği bir yer değiştirme hareketi olarak da ortaya çıkabilir.

 

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/kediyalanması.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/kediyalanması-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimi
Kediler uyanık oldukları zamanın çoğunu dilleriyle tüylerini yalayarak geçirirler. Bunu başlıca tüylerini temiz tutmak için yaparlar, ama bu tipik kedi ritüelinin aynı zamanda hijyenden başka nedenleri vardır. Bir kedinin kendini yalamasını izlemek büyüleyici bir süreçtir. Çoğunun günde iki ya da üç kez tekrarladığı belirli bir rutini vardır. Bunun için en...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Kediler eğitilebilir mi? Tabi ki!

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?