Kedi kum eğitimi

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kediler hiç kuşkusuz temiz hayvanlardır. Yaşam alanlarının derli toplu ve temiz olmasını isterler. Kedileri kum tepsilerini kullanmak için eğitmek kolaydır, çünkü içgüdüleriyle uyumludur. Eğitim sırasında övgülerinizde cömert olun ve tepsiyi temiz tutun.

BİR YAVRUYU EĞİTMEK

Yavrular kum tepsisini kullanmayı annelerini taklit ederek öğrenirler. Yavru kedinizin, onu eve getirdiğinizde zaten tepsi kullanıyor olması gerekir. Size düşen sadece bu ön eğitimi yeni ortamda pekiştirmektir.
Yavruyu eve getirdiğinizde onu banyoda ya da kolay temizlenebilir başka bir odada tutun. Yavruya tepsinin yerini gösterin ve içine bırakın ki rahatça keşfedebilsin. Elinizi kumda dolaştırmanız da yardımcı olabilir.

Tuvaletin nerede olduğunu öğrenmesi için yavru kedinizi kum tepsisine yerleştirin. Eşelemesine yardımcı olmak için patilerini hareket ettirebilirsiniz.

Tuvaletin nerede olduğunu öğrenmesi için yavru kedinizi kum tepsisine yerleştirin. Eşelemesine yardımcı olmak için patilerini hareket ettirebilirsiniz.

Yavruyu yemeklerden sonra, bağırsaklarını boşaltması için en olası zamanda veya uykudan sonra ya da bir köşede çömelirken, burnunu çekerken veya eşelenirken gördüğünüzde kum tepsisine koyun. Bir kaza olduğunda cezalandırmayın, ama onu nazikçe kum tepsisine koyun. Oradayken bolca övün. Siz onu eve getirmeden önce kullandığı ile aynı tip tepsi ve kum kullanırsanız -en azından başlangıçta- faydası olacaktır.

BİR YETİŞKİN KEDİYİ EĞİTMEK

Yetişkin kedilerin kum tepsisini kullanmaları, eğer alışkın değillerse yavrulardan daha uzun sürer. Yeni bir kediyi eğitiyorsanız güvenli bir odada başlayın. Kum tepsisinin nerede olduğunu gösterin ve elinizi kumda dolaştırarak onu, tepsiyi keşfetmesi için teşvik edin. Kediniz kum tepsisine çıkarsa yumuşak ve cesaret verici bir ses tonuyla konuşun.

Kedi kumu tepsisini banyoya veya kolay temizlenebilecek başka bir odaya yerleştirin. Kediniz tepsiyi kullandıktan sonra ona bir ödül yiyeceği verin.

Kedi kumu tepsisini banyoya veya kolay temizlenebilecek başka bir odaya yerleştirin. Kediniz tepsiyi kullandıktan sonra ona bir ödül yiyeceği verin.

Kum tepsisini kullanırsa kedinizi övüp ona ödül yiyeceği verin. Kutuyu kullanırken ona mahremiyet sağlayın – izlenmeyi sevmezler. Kediniz tepsiyi ıskalarsa dışkıları kürekle alıp tepsiye koyun ve üzerini biraz kumla örtün. Aynı yeri kullanma olasılığı fazla olduğundan orayı iyice temizleyin. Koku izlerini yok etmek için sulandırılmış biyolojik deterjan solüsyonu veya enzim içeren bir ürün kullanın.
Asla kedinizin burnunu dışkısına sürterek veya vurarak cezalandırmayın. Bu tür cezalar kedide sadece korku yaratır ki bu korkular da tuvalet sorunlarını daha fazla tetikler.

Kum eğitimi için ipuçları

→ Kum tepsisini kolayca erişilebilen bir yere yerleştirin.
→ Tepsiyi evde trafiği çok olan bir yere koymayın.Güvenli ve sessiz bir yere koyun.
→ Kum tepsisini yemek ve su kaplarından uzakta tutun.
→ Çok kedili bir evde her kedi için bir tepsinin yanı sıra bir de fazladan bulunsun.
→ Çok katlı bir evde her kata birer tepsi koyun.
→ Tepsiyi temiz tutun. Kediniz kirli veya kokan bir tepsiyi kullanmayacaktır.
→ Kedinizin sevdiği kumu kullanın.

⊕The Cat Care Handbook

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/kedi-tuvaleti.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/kedi-tuvaleti-150x150.jpgPisikediKedi davranışları ve eğitimiKedi kum eğitimi,Kedi tuvalet eğitimi,Yavru kedi kum eğitimi
Kediler hiç kuşkusuz temiz hayvanlardır. Yaşam alanlarının derli toplu ve temiz olmasını isterler. Kedileri kum tepsilerini kullanmak için eğitmek kolaydır, çünkü içgüdüleriyle uyumludur. Eğitim sırasında övgülerinizde cömert olun ve tepsiyi temiz tutun. BİR YAVRUYU EĞİTMEK Yavrular kum tepsisini kullanmayı annelerini taklit ederek öğrenirler. Yavru kedinizin, onu eve getirdiğinizde zaten tepsi kullanıyor...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)