Pisi Terapi | Pisikedi.com

Pisi Terapi

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kediler uykuyu seven ve uyuması da bizlerde şefkat uyandıran canlılardır. Kedi sahibi olan birçok arkadaşımın bağırarak konuşsan bile uyanmayacak kedisi uyuduğunda sessizce konuşmuşlukları vardır. İşi ileri götürüp parmak ucunda yürüyen arkadaşlarım da var.

Kucağınızda bir tüy yumağı mırıl mırıl uyuyakaldığı zaman şefkat duygusu uyanıyor haklı olarak. Öyle tatlı bir duygu ki… (Kedisi olmayanlar alınmasınlar lütfen. Milyonlarca şubesi olan Sokak Petshop’tan hemen bir tane edinebilirler.)

Bir ev düşünün… Sabah kalktınız ve kahvaltı boyunca hayır oğlum/kızım gibi nidalar yükseliyor sofradan. Öğlene kadar evde mayışık gezen, bulduğu şeylerle oynayan, hiçbir şey bulamazsa kendi kendine oynayıp mutlu olan, bi saat ilgilenmeseniz gelip ayağınıza sırnaşan, yazı yazarken kaleminize vurup tüm yazıyı mahveden bir ev arkadaşınız var. Tüm gün canınız sevmek ve oynamak istiyor onunla. Hah işte kedi beslemek tam da bu oluyor. Hele akşamları… Mayışacak tekrar, yem yiyecek, size sırnaşıp uyuyakalacak. Eğer işiniz yoksa oynayın. Çocuklar oynayarak büyürler, kediler hep çocuk kalırlar J

Kedilerin iyileştirici bir gücü olup olmadığı hakkında çok kuram var. Ancak araştırmalar gösteriyor ki kedilerin mırlaması normalin üzerinde bir iyileştirici etki yapmış. Kedim beni iyileştirir diye düşünmeyin sakın. Bunu söylemiyorum. Bu yazı bir makale değil. Daha çok dost tavsiyesi. Kediler mırlamalarıyla kesinlikle iyileştirmez. Sadece iyileşme sürecinizi hızlandırır. Yani süreci gözlemlerken kesinlikle örnek başka bir olaya bakın. Doktor 20 güne iyileşir diyince siz 15 günde gidin bakalım olmuş mu? (Oldu)

Peki var mı böyle bir olay? Tabiki var. Adına da purr teraphy demişler. Biz pisi terapi diyelim mi?

İlk Çalışma Fauna İletişim Araştırma Estitüsü tarafından yapılmış. Temel olarak “yaralanmış kediler kendi mırlamalarıyla tedavi sürecini hızlandırıyorlar” demişler. Ama ince bir detayı var. Daha 1950li yıllarda sadece kemiği iyileştirmediğini söylemişler.

Evet sadece kemik değil kas(musculus), tendon(tendineae), eklem(articulatio), bağ(ligament) üzerinde de iyileştirici etkisinin olduğu seneler sonra ispatlanıyor da…

Jean Yves Gauchet pisi terapinin kedinin ön patisiyle arka patisi arasındaki uzunlukla bağlantılı olduğunu ve ne kadar uzunsa o kadar etkinin fazla olduğunu söylemiş. Kedi mırlaması stres, depresyon ve hormonal bozukluklarla savaşıyor diye de eklemiş. Fransa’dan çıkan bu fikir dünyada da kabul görmüş.

Doğruluk payı var mıdır bilinmez ama minnak kedileri olan arkadaşlar bir kedi daha edinebilirler.

Avusturya’da durur mu yapıştırmış patenti. Adamlar üşenmemiş makinesini yapmışlar “KST-2010”. “Die Katzenschnurr Methode” diye de metotları var. Ya makinesini üreteceğine insanlara, gidin sokaktan kimsesiz kedi alın ya da barınaklara gidin bir kediye hayat kaynağı olun desene kardeşim.

P.S.: Benzer bir olaya şahit oldum. Kız arkadaşım rahatsızdı. Gastrit ve ülseri vardı ve yeri belirlenemediği için tedaviye başlayamıyorlardı. İki ay civarında istifrah etti. Birçok sefer istifrahtan sonra yatağa yattığında kedinin gidip karnına yattığını, karnında mırladığını ve bazen masaj yaptığını gördüm. Kim bilir belki de sadece tedavi etmiyor, tanı da koyabiliyorlardır.

Pisi Terapi

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/maxresdefault-1024x576.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/maxresdefault-150x150.jpgBunları biliyor muydunuz?Kedi almayı düşünüyorumKedi ile yaşam ipuçları
Kediler uykuyu seven ve uyuması da bizlerde şefkat uyandıran canlılardır. Kedi sahibi olan birçok arkadaşımın bağırarak konuşsan bile uyanmayacak kedisi uyuduğunda sessizce konuşmuşlukları vardır. İşi ileri götürüp parmak ucunda yürüyen arkadaşlarım da var. Kucağınızda bir tüy yumağı mırıl mırıl uyuyakaldığı zaman şefkat duygusu uyanıyor haklı olarak. Öyle tatlı bir duygu...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedili bir hayata…

Kedili bir hayata…

Eviniz onun için güvenli mi?

Eviniz onun için güvenli mi?

Kedimizi stresten uzak tutmak için bilmemiz gerekenler

Kedimizi stresten uzak tutmak için bilmemiz gerekenler

Sorun sende mi bende mi?

Sorun sende mi bende mi?

Çok kedili hayat için ipuçları

Çok kedili hayat için ipuçları

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!