Kedilerin de tek bir canı vardır

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Kediler hayatta kalmayı başarırlar, buna hiç şüphe yok. Diğer bütün ev hayvanlarında daha fazla vahşiliklerini korurlar, ve genellikle vahşilikle evcillik arasındaki çizgiye yaklaşırlar. Kediler, şehirlerdeki caddelerde de çiftlik
ambarlarında da, binlerce yıl önce yaşadıkları gibi yaşarlar; fareleri öldürüp mucizevi bir şekilde üreyerek ve bağımsızlıklarından bir gram bile ödün vermeden önlerine geleni kabul ederek.

Yabani kedilerin hayatını kolaylaştırmak ve ehlileştirilebilecek olanları insanların sevgi dolu dostluğuyla tanıştırmak için çaba sarf eden birçok insan vardır.

İnsanoğlunun çabaları kedilerin vücutlarını değiştirmekte yetersiz kalmıştır; kalın kürklü İran kedisi ve neredeyse çıplak Sphynx gibi zor hayat şartlarına dayanıksız olan daha uç safkan cinsler hariçtir. (Bu cinsler bile safkan köpeklerde yaptığımız değişikliklerle kıyaslandığında çok az karışmıştır!) Sıradan “sokak kedileri” (bunlar, kısa tüylü veya uzun tüylü evcil kediler olarak da adlandırılırlar), sokak hayatının zorluklarıyla başa çıkabilecek kadar 5donanımlıdır. En ufak bir tehlike belirtisini algılayabilen ve o kadar da sıradan olmayan “sıradan” bir kedi, hızlı koşar, hızlı tırmanır ve eğer bir düşmanı tarafından köşeye sıkıştırılırsa, ürkütücü dişleri ve pençeleriyle kendini savunur. Kediler, ince ve kıvrak vücutları sayesinde -ki bu yüzyıllarca edebiyata ve sanata malzeme olmuştur- en ufacık deliklere bile sığar, daracık tahtaların üzerinde dengede durabilirler. Ve eğer bu riskli hareketi gözleri yemezse, kendini mucizevi bir şekilde yere doğru bırakır ve genellikle şaşırtıcı yüksekliklerden incinmeden dört ayağı üzerinde yere iner.

Bu kadar beceriye sahip oldukları için, insanlar da kedilerin bu hayatta tek bir can değil dokuz cana sahip olduklarına inanagelmişlerdir.

İşin aslı, kediler sandığımızdan daha narindir. Kedi türü esnek olduğunu ispat etmiştir ama her biri en az bizler kadar ölümlüdür ve çok da kırılgandır. İyi bakılan bir ev kedisi onlu yaşlarına rahatlıkla erişebilse de, sokak hayatına maruz kalan bir kedinin bu kadar yaşayabilmesi şanstır. Modern hayatın tehlikeleri -arabalar, yırtıcı hayvanlar, kötü niyetli komşular, bulaşıcı hastalıklar- çok fazladır ve en akıllı sokak kedilerinin bile binlercesinin canını almaktadır.

Kedilerin de tek bir canı vardır ve bu canı korumak, uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmek için bizim sevgimize ve korumamıza ihtiyaç duyarlar.

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/10/51.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/10/51-150x150.jpgPisikediBunları biliyor muydunuz?
Kediler hayatta kalmayı başarırlar, buna hiç şüphe yok. Diğer bütün ev hayvanlarında daha fazla vahşiliklerini korurlar, ve genellikle vahşilikle evcillik arasındaki çizgiye yaklaşırlar. Kediler, şehirlerdeki caddelerde de çiftlik ambarlarında da, binlerce yıl önce yaşadıkları gibi yaşarlar; fareleri öldürüp mucizevi bir şekilde üreyerek ve bağımsızlıklarından bir gram bile ödün vermeden önlerine geleni kabul ederek. Yabani kedilerin...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedimizi stresten uzak tutmak için bilmemiz gerekenler

Kedimizi stresten uzak tutmak için bilmemiz gerekenler

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?

Erkek kedi dişiyi neden ensesinden ısırır?

Erkek kedi dişiyi neden ensesinden ısırır?