Kedi Dili Pasta

(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Birçok insan tarafından sevimli veya tatlı olarak görülen kediler, insanlarla çok yakın bir ilişki halindedir. Buna rağmen pek az kedi sahibi insan, evlerinde besledikleri bu hayvanların tüm özelliklerini veya en azından ilginç olanlarını bilir. Örneğin kedisi olan (ve hatta bir kedi görmüş) herkes, kedilerin sıklıkla kendilerini yaladıklarını ve bu sayede temizlediklerini bilir. Ancak pek az insan bir kedinin diline yakından bakabilmiştir. Evet çok doğru ben de 3 aydır beraber yaşadığım kedimin diline bugün dokundum ve çok dikkatimi çekti kupkuru ve adeta bir fırça gibi olması.

Bununla ilgili biraz araştırma yaptım ve sizinle paylaşmak istiyorum.

Kedinizi su ya da süt içerken izlediniz mi hiç? Dilini nasıl kullanabildiğini fark ettiniz mi? Kediler bir şey içerken dillerini inanılmaz bir hızla kullanırlar. Dil hızla suya dalar ve çıkar. Bir anlamda fillerin su içmesine benzer. Ağız suya değdirilmez, su dil aracılığıyla (fillerde hortum) ağza taşınır. Kedilerin dili zımpara gibidir. Üzerinde onlarca küçük odacık vardır ve su içme sırasında bu odacıklar su havuzcuklarına dönüşür. Suya dalan dilin üzerindeki odacıklar su ile dolar ve taşımada dökülmemesi için dil ağza doğru bükülür. Dil aynı zamanda lapa yiyeceklerin yenmesinde de aynı işlevi görür. Bir anlamda kedinin çatal-kaşık takımıdır, dişler ise bu nadide yemek takımının bıçaklarıdır. Dil bu tırtıklı yapısı sebebi ile kedinin kendi temizliğinde sünger vazifesi görür ve kitrelenmiş, karışmış tüyler dil ve tükürük yardımıyla açılır. Temizliğin sert kısmı bitince temizlik süngeri olma ödevini tamamlayan dil, şık bir tarağa dönüşür ve tatlı tatlı tüyleri şekillendirir.

Görselde, oldukça yakından çekilmiş bir kedi dili var. Dikkat edebileceğiniz gibi, kedilerin dillerinde ortalama 500 mikron uzunluğunda, dilin aksi yönünde uzayan yapılar bulunmaktadır. Bunlara papilla adı verilir ve keratin yapılıdırlar: yani tırnaklarını ve kıllarını oluşturan kimyasaldan… Bu sebeple bu papillalar son derece sert yapılardır ve kedi bunları adeta bir tarak gibi kullanabilir.

Kedi Dili

http://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/941161_617893361565012_797223078_n-1.jpghttp://pisikedi.com/wp-content/uploads/2015/12/941161_617893361565012_797223078_n-1-150x150.jpgBunları biliyor muydunuz?
Birçok insan tarafından sevimli veya tatlı olarak görülen kediler, insanlarla çok yakın bir ilişki halindedir. Buna rağmen pek az kedi sahibi insan, evlerinde besledikleri bu hayvanların tüm özelliklerini veya en azından ilginç olanlarını bilir. Örneğin kedisi olan (ve hatta bir kedi görmüş) herkes, kedilerin sıklıkla kendilerini yaladıklarını ve bu...

(Sayfa 1 / 1)
(Bu yazı 1 sayfa ve siz 1. sayfadasınız)

Oneriyoruz...

Kedimizi stresten uzak tutmak için bilmemiz gerekenler

Kedimizi stresten uzak tutmak için bilmemiz gerekenler

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedilerin kapılarla derdi ne!

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedi Okşanmayı Neden Sever?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Kedim beni görünce neden sırtüstü yatıyor?

Peki bunun anlamı ne?

Peki bunun anlamı ne?

Erkek kedi dişiyi neden ensesinden ısırır?

Erkek kedi dişiyi neden ensesinden ısırır?